Вицепремиерът и съпредседател на Реформаторския блок Меглена Кунева обяви, че благодарение на подкрепата на ДПС ще се осъществи основната част от съдебната реформа, а именно разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии – съдийска и прокуроро-следователска. Това сподели в сутрешния блок по бТВ Кунева, която е част от Реформаторите с партията си България на гражданите.
"Благодарение на гласовете на ДПС предложената основна част от реформата стана възможна, защото разделянето на ВСС се оказа носещата конструкцията и на промените в Конституцията, и в Закона за съдебната власт", заяви тя. И обясни, че "това, което в момента се прави през промените в Конституцията, е да се осигури независимостта на магистратите по един категоричен начин".
"По-специално през разделяне на "правителството" на съдебната система, което е ВСС, да може съдиите да решават за съдиите, а прокурорите и следователите за самите тях, за да се развиват кариерно. Иначе е възможно и се е случвало едната или другата от колегиите да казва: "Ние нямаме независимост, защото ни влияе другата колегия на решението”, аргументира промените Кунева.
След което посочи, че по този начин всяка гилдия ще отговаря за себе си. "Ако имате орган, който дава етичните правила, нормално е той да бъде съставен от журналисти, а не политолози или социолози”, коментира още тя.
На въпрос толкова ли е порочно влиянието на прокуратурата върху съдийската колегия, вицепремиерът отговори: "Би могло да се окаже и обратното или всяка колегия да влияе върху другата. Въпросът е в това, че в един съдебен процес двете колегии имат различна роля и затова трябва да бъдат разделени."
Важен елемент според нея е и как ще се гласува и как ще се избират съдиите – от една страна, а от друга - следователите и прокурорите. За явното гласуване тя е чувала аргументи и в двете посоки.
"Истината е, че в съдебната система имаме водеща линия, която трябва да следваме – отговорността. Трябва да е ясно кой я носи”, подчерта Кунева.