Изборните резултати са пореден удар върху правителството на Бойко Борисов. Това заяви германският политолог Йохана Даймел в интервю за "Дойче Веле". Според нея няколко са факторите, които са довели до това изборно поражение на ГЕРБ. "Явно не е достатъчно в последния момент да издигнеш една твърде нехаризматична кандидатка - нищо, че целенасочено я представяш, по аналогия с Ангела Меркел, като майка на нацията и дори си я научил да подражава на типичните жестове на Меркел с ръцете", коментира германският политолог, предаде БГНЕС. Друг фактор е ниският жизнен стандарт. "Хората в България искат по-висок жизнен стандарт. А това е сериозен проблем, след като заплатите в страната са доста по-ниски от тези в съседни балкански държави", отбелязва Даймел.
Тя е категорично против тезата на някои, които твърдят, че има сблъсък Изток-Запад. "Не съм съгласна обаче с онези, които твърдят, че се сблъскват една проруска и една проевропейска позиция. Всички допитвания досега показват, че мнозинството от българското население подкрепя членството на страната в ЕС и в НАТО", подчерта Даймел и добави: "Всички фактори, които изброих, играят роля за изборния резултат вчера".
На въпрос как оценява шансовете на генерал Румен Радев и Цецка Цачева на втория тур, германският политолог заяви, че ще се търсят стабилни мнозинства и подкрепа от други слоеве на електората. "Ясно е, че Цачева и ГЕРБ ще търсят тази подкрепа при турското малцинство и сред избирателите в центъра и вдясно от центъра. Тоест ДПС, което винаги носи стабилно количество гласове, ще бъде обект на ухажване както от страна на ГЕРБ, така и от страна на БСП. ГЕРБ обаче ще го прави по-безшумно”, каза Даймел.
Тя обаче изразява съмнение, че ГЕРБ ще съумее да стори същото и с Реформаторския блок. ГЕРБ се нуждае обаче и от политическите екстремисти вдясно, отбелязва Даймел. "През последните години партията на Борисов демонстрира, че няма проблеми с това взаимодействие", припомня тя.
Според нея голямата подкрепа за Красимир Каракачанов и Веселин Марешки показа, че хората искат сигурност. "Те мечтаят за ясна житейска перспектива и по-добри социално-икономически условия на живот. Ето защо преди втория тур и двамата кандидати трябва да обърнат внимание на тези тревоги", заяви политологът.
Отзовах се след заявената позиция на РБ, че за втория тур ще подкрепят мен и вицеадмирал Манушев. Изборът е ценностен. На първи тур няколко възможности за избор, за втори тур са ясни кандидатските двойки. Тази на левицата и тази на десницата. Това заяви кандидатът за президент на ГЕРБ Цецка Цачева след срещата си с РБ, предаде репортер на БГНЕС.
Считам, че най-естественото е да бъда тук, където са лидерите на българските граждани, подкрепили десните ценности – а това са евроатлантическата ориентация на България. Като представител на ГЕРБ нашата кандидатпрезидентска двойка ще бъде гарант за запазване на европейското развитие на България, както и членството ни в алианса чрез модернизиране на професионална българска армия. Разменихме мнения с колегите за това как да протекат съвместните ни действия до втория тур.
Очаквам от лидерите, които застанаха зад нашата кандидатура, с изключение на Радан Кънев, да призоват всички граждани, които не желаят отново управление на БСП и ДПС. Всички граждани на България - активни, които са свободни, които изповядват демократичните ценности, върховенството на закона, свободата и справедливостта, добави още Цачева.
В обзорен материал, посветен на първия тур на президентските избори в България, ТАСС посочва, че резултатите от изборите предвещават политическа криза. Коментаторите, обобщавайки резултатите от първия тур, отбелязват цяла серия грешки, допуснати от ГЕРБ преди гласуването. Именно те, според наблюдателите, са довели до първото поражение на партията след дълга серия от 10 победи.
Първата е късното издигане на кандидата на партията за най-високия държавен пост. Името на Цецка Цачева, популярно в партийните кръгове, но малко известно на широката аудитория, беше оповестено едва на 2 октомври, броени дни преди началото на предизборната кампания, и на нея не й достигна време, за да стане популярна сред широките маси на избирателите.
Попречи и липсата на координация на най-високо партийно равнище. По време на предизборните телевизионни дебати Цачева се изказа за преразглеждане на антируските икономически санкции, като подчерта, че "българската дипломация трябва да е по-активна във формирането на общоевропейска позиция по този въпрос”. Същия ден на среща на високо равнище на държавните и правителствени ръководители на страните от Евросъюза в Брюксел българският премиер заяви, че "България подкрепя въвеждането на нови санкции срещу Русия заради Сирия”.
Негативен ефект, според ТАСС, е изиграла и екстрената, непредизвикана с нищо, замяна на българския кандидат за поста генерален секретар на ООН, само седмица преди решаващото гласуване. Руската агенция посочва, че два дни преди изборите мечешка услуга на кандидата на ГЕРБ е направил президентът Росен Плевнелиев, който в интервю за BBC отново критикува Русия и предупреди, че тя се опитва да раздели и отслаби Европа”. ТАСС изтъква, че веднага след публикуването на интервюто много българи са изразили недоволство от изказването му. Социолозите предложиха, че думите на президента може да отнемат гласове от Цачева, макар че самият Плевнелиев също беше издигнат от ГЕРБ. Впоследствие техните предположения се потвърдиха.