Догодина растежът на българската икономика се предвижда в рамките на под 2-3%, а дефицитът – на нивото от тази година, около 1,3 на сто от БВП. Това заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова с уточнението, че повишаване на дефицита в трябва да се избягва на всяка цена, предаде bTV.
По думите й планираното увеличение на пенсиите може да бъде приложено на практика не по-рано от април догодина. За целта ще са необходими 800 млн. лева – това щяло да даде възможност да се покрие натрупаната инфлация за последните три години, малко под 10%.
Според председателя на КНСБ Пламен Димитров повишението на доходите на пенсионерите трябва да е с 11-12%, за да се компенсира и вдигането на цените на енергоносителите през юли. Стоянова обаче отхвърли такава възможност поради липса на средства.
"Тези 800 милиона годишно трябва да дойдат от приходи, нали. Той, г-н Пламен Димитров, е синдикалист и е нормално това, което говори. Аз говоря от макрорамката,
от макропозицията, но за мен е много странно, че синдикалистите се вторачват в бюджетните заплати, а всъщност заплатите в частния сектор, това как се развива бизнесът, частният бизнес, това е източникът на приходите за държавата, от които зависят и заплати, и пенсии”, коментира шефът на бюджетната комисия пред БНР.
Според Менда Стоянова синдикатите, вместо само да упрекват и да търсят източник на повишаване на дефицита на държавата и вземане на допълнителен заем, трябва заедно с властта да търсят възможности за увеличаване на работните места.
"Това е пътят, по който трябва да се развиваме, а не с натиск и повишаване на минимална работна заплата, с повишаване на заплата в държавния сектор и оттам да се надяваме, че това ще окаже натиск и върху частния сектор”, допълни експертът.
Темата с пенсиите и повишаването на доходите на българина от догодина бе засегната в събота от финансовия министър Симеон Дянков. Стоянова потвърди думите му, че черновата на Бюджет 2013 е готова и разпределението на държавните пари трябва да стане ясно до седмица.