Не е късно президентът да възстанови своята медиаторска роля. За това апелира в парламента лидерът на ДПС Лютви Местан при обсъждането на актуализацията на Бюджет 2013 г.
"Обръщаме се към държавния глава, независимо че побърза да снеме доверие, ние няма да му отговорим с това, че не му вярваме. Длъжни сме да се отнасяме с уважение към президентската институция. Той няма доверие в двете партии, които стоят зад кабинета. Но ние вярваме, че не е късно той да възстанови своята медиаторска роля, защото му е задължение по Конституция”, заяви Местан.
"Време е да се опитаме да спрем, както казва и президентът, и с реваншистките нагласи, и с непрекъснатото връщане на лентата назад. През февруари подадохте оставка. Февруари е месецът, след който оставаха само два-три месеца на края на мандата ви. Днес говорим не за месеци преди края на мандата на Пламен Орешарски, а дни от началото на мандата му. Трябва да чуем както гласа на протестите, така и гласа на подкрепящите правителството”, заяви Местан.
"От вчера протестите имат ново лице, два нови символа. Едното е пианото – събуденото гражданско общество. Има още един символ – павето. И нямаме право на генерализиране на оценки – да на пианото, но не на павето”, каза още Местан.
По неговите думи актуализираният бюджет ще се обсъжда именно в интерес на българските граждани.
Местан се обърна и към Борисов с думите: "Влизайки в пленарната зала се обърнах с "Добре дошли, г-н Борисов”, но след изказването ви искам да ви питам: "С добро ли сте дошли, г-н Борисов?”.
"Дневният ред на обществото е по-скоро именно актуализираният бюджет. Няма нищо отговорно, нищо мъдро в добре организирания опит актуализираният бюджет да се представи като някаква опасност за българския национален интерес и за българските граждани”, подчерта Местан.
"Колко дълг емитирахте за три години и няколко месеца управление?”, попита Местан ГЕРБ и отговори: "Над 4 млрд. лв. плюс близо 4 млрд. лв. фискален резерв. 8 млрд. лв. струва на българските граждани три години и шест месеца управление на ГЕРБ”.
"Зависимостта на кворума от партия "Атака” е безспорен факт. Казахме, че този кабинет е първият кабинет, зад който не стои ясно изразено парламентарно мнозинство. Това е първият български кабинет на политическото малцинство и това е риск, в някаква степен ограничава и поставя под съмнение легитимността на кабинета. Но и г-н Орешарски, и министрите бяха наясно с този дефицит и по-лесното, което можеха да направят, е да откажат съставянето на правителство. Г-н Орешарски и двете партии, които стоят зад кабинета, избрахме обаче по-трудното и по-правилното решение”, посочи Местан.
Според него политиката не търпи двойните стандарти. Лютви Местан се обърна към Бойко Борисов с думите: "Как в продължение на две години посрещахте с бурни, нестихващи ръкопляскания всяко изказване на г-н Волен Сидеров? Мога да ви поканя на прожекция, защото документалните кадри имат тази способност да запечатат тези кадри – с разтопени от кеф лица ръкопляскат и премиерът, и вицепремиерът, и всички министри, сред които можем да познаем и днешния държавен глава”.