България и Румъния са изпълнили успешно техническите изисквания за прилагане и следва заедно да бъдат приети в Шенгенското пространство без допълнителни условия. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на парламентарния контрол относно процеса на пълното присъединяване на Република България към Шенгенското пространство.
"Продължаваме да полагаме необходимите усилия за внедряване на най-новите визови информационни технологии, за подобряване условията за визовото обслужване в дипломатическите и консулските представителства, за повишаване на ефективността на визовия режим, с цел осигуряване на сигурността на вътрешните граници на съюза", добави премиерът.
Бойко Борисов посочи, че към настоящия момент резервираните държави остават Франция, Германия, Белгия, Финландия и Нидерландия, които изтъкват аргументи против присъединяването, предаде агенция "Фокус". Голямата спънка към Шенген се оказва увеличаването на миграционния натиск.
"Всички европейски институции апелират към държавите-членки да вземат нужното решение в полза на България", каза още Бойко Борисов.
"Не съществуват военни бази на САЩ на територията на България". Това заяви Борисов относно позицията на правителството за прекратяването или продължаването на срока на действие на договора за военните бази на САЩ в Република България.
Борисов коментира, че между България и САЩ има споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, подписано през 2006 г., което е със срок на действие 10 години. "По силата на това споразумение на територията на Република България се използват съвместно от въоръжените сили на България и САЩ следните съоръжения, собственост на българската държава: учебен полигон в Ново село, складови съоръжения в Айтос, военно-въздушна база в Граф-Игнатиево и военно-въздушна база в Безмер", посочи Борисов.
Той обясни, че на тези съоръжения се извършват обучения на военни формирования на българската армия и военните сили на САЩ. "Споразумението е сключено със първоначален срок на действие 10 години, който изтича на 12 юни 2016 година и при наличие на воля за прекратяване на неговото действие с писмено предизвестие от една от страните, следва да бъде изпратено не по-късно от 12 юни 2015. Ако на 12 юни 2016 г. споразумението не бъде прекратено, то продължава да действа за неопределен срок и може да бъде прекратено по всяко време с едногодишно писмено предизвестие", каза още Борисов.
Той допълни, че до този момент българското правителство не е предприело действия за прекратяване на договора. Борисов каза още, че правителството следи внимателно международните процеси, особено тези, които са в близост до нас.