Горите по Южното Черноморие са нападнати от гъсеници. Милиони дървета са вече без листа. Гледката е потресаваща. Насекомите от вида гъботворка вдигат страшен шум. Две учителки, които решили да се разходят през уикенда край село Баня разказали на кореспондента на бТВ Лора Стаматис, че първо си помислили, че започва да вали, но после осъзнали, че шумът издавали гъсениците, докато се хранят.
"От доста години бродя по горите, но такова чудо никога не са виждали очите ми. Всичко е нападнато от гъсеници, дърветата са изсъхнали. Истинско бедствие", разказва Мариана Гарванска. Нейни снимки, публикувани във Фейсбук, бяха показани в "Тази сутрин".
"Милиони или милиарди дървета са изсъхнали в реките. Истинско бедствие е", добавя тя.
"Горите край Слънчев бряг, край Обзор също са поразени. Поразени от насекомото гъботворка, обхваща близо 36 000 дка общински и държавни гори. Наоколо дърветата, които изглеждат изсъхнали, са всъщност с изядени листа", разкри Лора Стаматис.
"През есента на 2019 г. установихме, че има нападение на гъботворка в района на Емона. Около 7000 дка гори бяха поразени. Взе се решение да се проведе биологична борба със специална гъба, но заради COVID пандемията и ограничителните мерки това мероприятие през 2020-та не се проведе", казва инж. Мария Кирилова, директор на Лесозащитна станция – Варна.
Според инж. Янко Георгиев, който е експерт към ДЛС-Несебър, борбата с въпросната гъба е изключително щадяща околната среда и освен гъсениците, тя не убива нито един друг организъм.
Експертите са категорични, че гъсеницата вече е започнала да измира и до около три седмици засегнатата от напастта гора ще започне да се възстановява.
"Някой дървета са останали без листа, но ще се възстановят. Елате след три седмици, за да видите как гората се е раззеленила", каза още инж. Георгиев.