Митничари заловиха ценна римска монета

Старинната монета е от времето на император Тит Веспасиан, известен с репликата "Парите не миришат"

по статията работи: Деляна Петкова | 22.11.2011 | 11:20
Митничари заловиха ценна римска монета
Агенция Митници

Митническите служители предотвратиха незаконен внос на ценна римска монета, съобщиха от Агенция "Митници". Старинната монета от бял метал е открита в портфейла на пътник, влизащ в страната. На нарушителя, български граждани с инициали Е.Е., е съставен акт. 

От едната страна на монетата е изобразен мъжки профил, а от другата - слон. По предварителна оценка монетата е сечена в края на I век по времето на римския император Тит Веспасиан. Той е известен на историците с култовата си реплика "Парите не миришат", която произнесъл след като обложил тоалетните с данък. 

Цената на старинната монета е около 5 хил. долара, сочат още първите експертизи.

От агенция "Митници" отбелязват и още един интересен факт - монетата се внася, а не се изнася от България. По тази причина предположенията са, че тя е била "поръчана" от местен колекционер.

Интересът към артефакти от времето на император Веспасиан в България се усилва и от факта, че той започва кариерата си като военен трибун в Тракия.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.