Регионалното сътрудничество, европейската интеграция на Западните Балкани и актуалните предизвикателства пред страните от Югоизточна Европа бяха сред основните теми на Срещата на министрите на външните работи на страните участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), която се проведе днес в Правец. Събитието е част от заключителните мероприятия на Българското председателство на ПСЮИЕ /1 юли 2015 – 30 юни 2016 г./, които ще завършат със Среща на върха на държавните и правителствени ръководители. В рамките на деня се проведе и Годишна среща на Борда на Съвета за регионално сътрудничество. В рамките на деня се проведе и Годишна среща на Борда на Съвета за регионално сътрудничество.
По време на срещите министър Митов припомни трите приоритетни области на българското председателство – енергийна и транспортна свързаност, миграция и справяне с бежанския поток, медийна свобода и свобода на изразяване. Като част от усилията в тази посока той подчерта приемането на Съвместно изявление за справяне с предизвикателствата, произтичащи от миграционния натиск.
Външният министър посочи още, че България подкрепя процеса на разширяване на сътрудничеството с европейските институции и други международни организации и отдава съществено значение на привличането на европейски фондове за нашия регион. "Страната ни не вижда друга перспектива пред Западните Балкани, освен членството в ЕС", изтъкна Даниел Митов.
Председателството официално ще бъде закрито с приемането на Декларация, посветена на 20–годишното успешно сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ. Декларацията бе одобрена от министрите и ще бъде предложена за приемане от президентите на страните-участнички в Процеса.
В рамките на Годишната среща на Борда на Съвета за регионално сътрудничество министър Митов и Генералният секретар на Съвета за регионално сътрудничество (СРС) Горан Свиланович потвърдиха високата оценка за съвместната работа на българското председателство и СРС през последната една година.
Българският външен министър подчерта значението на парламентарното сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ и представи кандидатурата на София за седалище на Постоянния секретариат на Парламентарната асамблея като значима в контекста на европейската интеграция на Западните Балкани. От своя страна Горан Свиланович акцентира върху усилията за реализирането на Стратегията ЮИЕ 2020 г., чиято цел е да подобри условията на живот в страните от региона. Обща бе идеята, че сред основните фактори за развитието на региона е инфраструктурната и енергийната свързаност. Даниел Митов и Горан Свиланович се обединиха и около мнението, че политическата стабилност, добрата свързаност, независимостта на съдебните системи и борбата с корупцията в страните са от основно значение за постигане на икономически просперитет и привличане на нови инвестиции в региона.