Външният министър Даниел Митов поиска финансова помощ за България заради засиления миграционен натиск и заради бежанците, които вече са у нас. Той каза това в изказването си по време на редовното заседание на Съвет "Външни работи", което се проведе днес в Брюксел.
Сред водещите теми в дневния ред на заседанието бе проблемът с нарастващия миграционен натиск върху границите на Съюза, съобщиха от МВнР.
Постигнато бе съгласие относно необходимостта от всеобхватен подход и мерки за справяне и управление на засилващите се миграционни потоци в Средиземноморието и по южната сухопътна граница на ЕС, в т.ч. и България. Подчертана бе необходимостта от засилване на сътрудничеството със страните на произход и транзит, както и от изработване на програми за защита, доброволно завръщане и реинтеграция на бежанците по родните им места. Специално внимание бе обърнато на нуждата от засилване на подкрепата за най-силно засегнатите от миграционния натиск държави.
В изказването си Митов подчертава, че между страните-членки на ЕС е необходима по-голяма синергия на базата на солидарен подход.
Министрите обсъдиха и подготовката на Срещата на върха на Източното партньорство в Рига през май 2015 г. Подчертано бе, че Източното партньорство има за цел изграждането на общо демократично пространство, просперитет и стабилност и не е враждебно насочено срещу никого. Потвърдена бе готовността на ЕС да развива политическите връзки и икономическата интеграция с държавите от Източното партньорство, отчитайки техния свободен избор и целите, които всяка от тях си поставя. Отбелязана бе важността на процеса на визова либерализация като средство за стимулиране на реформите и развитието на сътрудничеството с източните партньори.
Кризата в Либия също беше сред обсъжданите теми, като министрите изразиха пълна подкрепа за преговорите под егидата на специалния пратеник на ГС на ООН Бернардино Леон за постигане на помирение и сформиране на правителство на националното единство. Там, където няма институции и държава, екстремистите завземат територии, заяви пред колегите си министър Митов. Разгледани бяха възможностите на ЕС да съдейства за стабилизацията на страната. Подчертана бе важността на сътрудничеството със съседните на Либия държави и регионални организации, като Лигата на арабските държави и Африканския съюз, за справяне с общите заплахи като трафика на хора и оръжие, тероризма и др.
Съветът прие Стратегия на ЕС за Сирия, Ирак и заплахата от ИДИЛ. Стратегията очертава действия, които ЕС и държавите-членки ще предприемат за подпомагане на възстановяването на мира и сигурността в Сирия и Ирак, както и в подкрепа на засегнатите от кризата страни. В отговор на одобрения от политическите лидери и Парламента на Босна и Херцеговина писмен ангажимент за реформи, Съветът потвърди предстоящото влизане в сила на Споразумението за стабилизация и асоцииране. Съветът обсъди и развитието на отношенията с Африка.
Основни акценти в дискусията бяха разширяването на сътрудничеството с регионалните организации при опазването на мира и сигурността, борбата с тероризма, развитието на взаимноизгодни търговско-икономически връзки и др.