До 2015 година страна ни ще се нуждае от три пъти повече софтуерни специалисти и два пъти повече управленски кадри и специалисти по маркетинг и продажби в сектора на информационните технологии, пише в анализ за състоянието на сектор "Информационни технологии" направен съвместно от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Българската стопанска камара, предаде БТА.
В следващите десет години се очаква голямо търсене на бизнес аналитици и творчески личности, за всички позиции в сектора на информационните технологии, смята Георги Брашнаров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании.
Секторът беше почти незасегнат от икономическата криза, защото е експортно ориентиран и създава продукти и услуги с висока добавена стойност.
Той създава 3 процента от БВП в страната с около 1 процент от заетите и то при положение, че браншът не получава никакви стимули от държавата.
Заети в сектора са около 40 хиляди души без работещите на свободна практика, посочиха от БАСКОМ. Всяка година работните места се увеличават - там работят предимно млади хора, до 35 години, с поне едно висше образование.
Брашнаровпоиска да се увеличи държавната поръчка за софтуерни специалисти и да се направи преквалификацията на преподавателския състав в университетите.
Младите хора трябва да имат основни базови умения в техниката, но и да могат да общуват, да работят в екип и да разбират другите култури.
Ние поставяме децата в обстановка на конкуренция и след това е трудно да им покажем, че тяхната индивидуална гениалност не върши работа, ако не могат да работят заедно. Конкуренцията не е между хората, а между фирмите, посочи Брашнаров.