Много хора смятат, че щом нямат профил в социалните мрежи, анонимността им в интернет не е застрашена, но се оказва, че не е така. За това алармират от Центъра за безопасен интернет. Освен това ако искаме да заличим всички акаунти, които сме си направили, това може да се окаже невъзможна задача. 54% от възрастните и близо 100% от тийнейджърите използват интернет.
Почти никой обаче не знае, че още щом включим компютъра, за нас се източва информация дори, само когато сърфираме. Без да използваме акаунти. Това е и причината, когато отворим някоя страница от личния си компютър, автоматично да получим списък с реклами за продукти, от които се интересуваме. Всичко, което напишем, споделим или публикуваме, остава там.
За да запазят броя на потребителите си, огромен брой от сайтовете използват хитрости. Например – поставят опцията за спиране на акаунт на скрито място, до което се достига трудно. Или предоставят опция за деактивиране. Което на практика не е изтриване на данните ни, а само временно ограничаване на страницата ни.
Някои сайтове, обаче не предлагат практическа възможност за премахване на лична информация. Това може да стори единствено професионална IT компания, която може да премахне всичко. У нас, обаче, не са известни такива. Според специалистите малко хора се интересуват дали и доколко са анонимни във виртуалното пространство, предаде news7.