България е зависима от вноса на енергийни източници, а повече от 70 процента от консумацията в страната е от вносни източници.
Това каза днес във Варна по време на заседанието на Комитета по наука и технологии в рамките на Парламентарната асамблея на НАТО министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, цитиран от БТА.
Министър Трайков беше категоричен, че България трябва да диверсифицира източниците на енергийни източници. Той подчерта, че страната ни иска да внася от страни, които не създават проблеми като цяло, но това не е лесна работа.
Министърът обясни, че в енергийната стратегия на страната, която е в хармония с ЕС и Програма 2020, е заложена диверсификация на източниците и маршрутите на природния газ. Той допълни, че сега се изграждат системни връзки с Гърция, Турция и други страни, разглежда се въпросът за транспортиране на компресиран газ от Азербайджан.
По отношение на "Южен поток" газопроводът диверсифицира маршрута, а не източника, коментира Трайков и добави, че ядрената енергетика има място в стратегията на страната ни.
Той припомни, че повечето държави подкрепят стрес тестовете на ядрените мощности. Според него е необходимо изискванията за безопасност за ядрените мощности в ЕС да бъдат задължение в голяма степен и за съседните страни. "Важно е да се настоява да има еднакви стандарти за безопасност както в ЕС, така и за граничните със съюза страни", категоричен беше министърът.
Трайков каза още, че в момента 55 процента от произвежданата в страната енергия е от ТЕЦ, 35 на сто от АЕЦ, а останалите от възобновяеми източници, от които 90 процента от ВЕЦ. Според министъра до 2020 година, за достигане на 20 процента производство на енергия от възобновяеми източници, процентът на производство от ВЕЦ ще остане 9 на сто, вятърната енергия - 7 процента, биомасата - 3 на сто и 1 процент соларна енергия.
Трайков припомни още, че националната цел е 16 процента от брутното потребление през 2020 година да е от възобновяеми източници.