След масовите неделни протести в Асеновград през миналия месец, когато в шествията се включваха хиляди, августовската жега кото че ли потуши напрежението. Но то все още тлее. Тази вечер инициативният комитет на протестите срещу ромското беззаконие се събира отново, за да набележи мерки. Зрее недоволство срещу идеята на общината да изготви нов устройствен план в квартал "Лозница", който ще узакони, според протестиращите, незаконно построените къщи, предаде БГНЕС.
Според приетия план за интегриране на ромите в периода 2014-2017 г., незаконните жилища са 230. При срещите на общината с представители на протестиращите още в началото на конфликта местната власт пое ангажимент да събори незаконните сгради. На третата поредна среща и след като вицепремиерът Валери Симеонов два пъти вече беше идвал в града, за да се включи в дебатите, от общината докладваха за 16 съборени незаконни постройки. Протестиращите се усъмниха, че става дума наистина за къщи, а не за допълнителни стопански постройки или външни тоалетни. Поискаха да присъстват на следващо събаряне.
Конфликтът между ромското и българското население в Асеновград започна от побой над гребци от група роми на язовир "40-те извора" и ескалира в двуседмични ежедневни протести. От срещите на представители на инициативния комитет и различни институции на властта личи огромното недоверие към предприетите мерки. Сред гражданите личи умора от прекалената активност по улиците и надигналата се агресия. Не са малко и асеновградчани, които престанаха да участват в протестните прояви още след първите появи на лица, демонстриращи явна нетърпимост към всякакви опити за възстановяване на етническия мир.