Ще се боря да отпадне възрастта за пенсиониране на военни. Това заяви министърът на отбраната Ангел Найденов, информира БТА.
Той посочи, че не разбира тезите на представители на синдикати и работодатели, че трябва да има равнопоставеност при условията за пенсиониране на гражданите, от една страна, и от друга страна – хората в сектор "Сигурност", в частност военнослужещите. По думите му военните отговарят и на двете условия – за осигурителен стаж и възраст.
"Извинявайте, но те, ако не знаят, че военнослужещите отговарят и на двете условия, нека да им го напомня", каза Найденов.
По думите му има изискване за осигурителен стаж – 27 години, от които две трети в армията. Също така има пределна възраст, която започва от 45 години за войниците, 52 години за сержантите и младшите офицери, 54 години за старшите офицери и нагоре.
Той добави, че сред военнослужещите има пълна подкрепа за премахване на това условие, продукт по думите му на "една изключително срамна сделка", допълни БТА.
"Става дума за една несправедливост и аз ще се боря докрай, за да бъде премахната тази несправедливост", посочи министърът.
Найденов обясни, че това е била сделка, при която бившият военен министър е приел от ексфинансовия министър да въведе условие единствено и само за военнослужещите от десет други категории и да вдигне заплатите на базата на спестените средства в МО.
Според него не е основателно да се иска вот на недоверие към кабинета заради ситуацията с бежанците. Той посочи, че страната ни има своите ангажименти, включително по отношение на бежанците. По думите му тук погледът не може да бъде само формален, има драма и към нея всеки трябва да прояви съответното разбиране и държавата трябва да направи необходимото, за да създаде условия за настаняване на бежанците. Министърът посочи, че бежанската вълна се разглежда като една от основните заплахи в момента.
"Дали има рискове, които да носят бежанците по отношение на националната сигурност – да, и това нееднократно е споменавано. Става дума за рискове и от хуманитарна гледна точка, рискове, които са свързани със социално-икономическо напрежение в районите, в които се настаняват бежанците, рискове, свързани със здравната и епидемиологичната обстановка, с потенциално инфилтриране сред бежанците на радикални елементи, на хора, свързани с радикални групировки", отбеляза Найденов.
Той призова да не се нагнетява напрежение около бежанците и да не се разглеждат единствено заплахите за България.
Найденов отново припомни, че има готовност и ресурс за затваряне на границата, но подчерта, че това е крайна мярка, към която не бива да се прибягва.