Основният риск на ситуацията е в нейната хаотичност - ще удавим проблематиката в думи. Докато говорим протестиращите са на риск, защото това отнема от енергията на собствения им протест. Това коментира пред bTV психиатърът д-р Николай Михайлов.
"Радвам се, че България се разгневи по начина, по който го направи", коментира Михайлов. От друга страна той посочи, че исканията на протестиращите трябва да бъдат добре структурирани, като се знае, че въпросите са политически.
Михайлов е на мнение, че натискът на улицата трябва да се масовизира. "Българската политическа система трябва да бъде въведена в траен стрес", категоричен бе той.
В дискусията по bTV се включиха още представители на протестиращите, БЛС и бизнеса.
Според икономиста Петър Ганев цените на тока са били повишени, за да се осигури печалба на НЕК, което за последното тримесечие е факт. Това важи и за АЕЦ "Козлодуй".
Според него ако се направи промяна в енергийния микс работните места на хората в тежките производства ще бъдат застрашени.
Той подчерта, че у нас продължава да има проблем с безработицата и ниските доходи.
Ганев допуска, че могат да се намерят дългосрочни решения, но от днес за утре решения няма.
Бившият волейболист Любо Ганев, който е и бизнесмен, не е съгласен с твърденията на протестиращите, че малкият и среден бизнес са пред фалит. Той твърди, че животът у нас ставал все по-добър.
Той запита защо, след като сме против атомната енергетика, след като не искаме да плащаме скъп ток и защо, когато е бил намерен шистовият газ всички са били против.
Ганев призова хората да бъдат оптимисти.
Според проф. Милан Миланов от БЛС партиите са отговорни затова, че не са образовали обществото.
"В нашия живот всичко е политика – от раждането до погребението", коментира той.
Той добави, че промените в Конституцията, за които говорят протестиращите, няма да решат основният жизнен стандарт.
Протестиращите все още не са единни. Но засега са категорични, че партия не искат да създават, за да не ги "претопят бързо".