Правителството одобри промени в Закона за адвокатурата и предлага на Народното събрание да ги приеме. С проекта окончателно се преодоляват несъответствията между закона и правото на Европейския съюз, заради които Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу страната ни, съобщават от МС.
Законопроектът въвежда понятието "адвокат от ЕС” и премахва ограничителното изискване за завършено в България юридическо образование като предпоставка за упражняване на адвокатската професия. В тези случаи за придобиване на качеството "адвокат” трябва да се установи наличие на юридическа правоспособност по смисъла на Закона за съдебната власт.
В обхвата на Закона за адвокатурата се предлага да попаднат както трайно установените на територията на България адвокати от ЕС, така и временно упражняващите дейност. В първия случай те трябва да бъдат вписани в съответните регистри към адвокатските колегии и Висшия адвокатски съвет. Към тях има и изискване да бъдат придружавани от български адвокат, ако извършват процесуално представителство.
Временно упражняващите професията на територията на България адвокати от ЕС не подлежат на регистрационен режим и достъпът им до т. нар. "пазар на юридически услуги” на практика е неограничен. Предвид това предлаганите в законопроекта правила създават гаранции, че временно упражняващите адвокатската професия на територията на България лица притежават съответната правоспособност, както и възможност за контрол (макар и ограничен) от страна на българските компетентни органи върху тази дейност.
За да бъде окончателно отстранена разликата в правата на българския адвокат и на адвоката от ЕС, по настояване на ЕК в текстовете на всички разпоредби на Закона за адвокатурата, отнасящи се до права и задължения, са включени изрично и адвокатите от ЕС. Целта е да се постигне съответствие между закона и принципа за равно третиране на българските адвокати и адвокатите от ЕС при упражняването на професията на територията на България.