55 големи туристически компекси по Черноморието разчитат на черпателни (септични) резервоари, съобщава БТА.
По думите на началника на Басейновата дирекция във Варна Венцислав Николов тези обекти се намират в 16 села и местности, намиращи се предимно в района на Созопол, Несебър и Царево.
Само в рамките на месец комплексите изхвърлят минимум по 33 хил. кубика отпадни води. Николов обясни, че 99% от водите се инфилтрират в почвата, в подземни води или се изхвърлят на неизвестни места от специализирани коли.
14 са фирмите по Черноморието, които са официално регистрирани и разполагат с фекални автомобили. Осем от фирмите са сключили договори с ВиК-оператори и предават на тях отпадните води за пречистване.
Според Венцислав Николов реалният брой на колите обаче е много по-голям, а проблемът е, че не се знае къде те изхвърлят своя товар.
Експерти от Басейновата дирекция са представили своя доклад в Министерството на околната среда и водите. Те предлагат да се забрани строителството в проблемните райони, докато не бъде изградена инфраструктура за отвеждане, пречистване и заустване на отпадните води.
Отправено е искане да не се разрешава заустване на дъждовната канализация на плажовете. Според експертите трябва да бъде органичено разрешаването на строеж на обекти със септични резервоари, а общините да въведат ред при събирането и извозването им от специализирани автомобили.
Николов твърди, че е добра идея да се задължат фекалните коли да имат GPS, с който да се контролира къде точно изхвърлят товара си.