Международен екип учени разработва софтуер за мониторинг и ранно оповестяване на земетресения, както и електронна система за комуникация при такива бедствия. Това съобщи във Варна доц. Петя Трифонова, координатор на проект, в който си партнират България, Румъния, Молдова и Турция.
Финансирането на проекта - около 700 000 евро, е осигурено от съвместната оперативна програма на Черноморския басейн. Екипът вече е изградил уеб портал, където на четири езика (английски, български, румънски и турски) се публикува различна информация, свързана със сеизмичната опасност, станалите през годините земетресения и превантивните мерки за защита на гражданите и инфраструктурата.
Електронната система за комуникация в случай на инцидент ще служи както за връзка с официалните власти, така и за предоставяне на информация на населението в засегнатите региони, обясни Трифонова. Тя посочи, че за българското Черноморие най-рискови са сеизмичните огнища във Вранча, Шабла и около Истанбул. Във Вранча е изградена система за ранно оповестяване при земетръс.
Това осигурява около 30 секунди за изключване на атомни реактори и газови системи на българска територия. Трифонова посочи, че в областта на превантивната дейност най-много мерки е взела Турция. Страната разполага със 192 сеизмични станции, а при инцидент властите получават информация до 5 секунди.
Туция е разработила и карти за предварителна оценка на щетите, така че при трус се знае къде трябва да бъдат концентрирани усилията, допълва БТА.
Трифонова уточни, че България има само 14 сеизмични станции. По думите й карти за предварителна оценка няма и не могат да бъдат направени, тъй като общините не са извършили паспортизация на сградите.