Парламентът не прие предложението българите извън страната да могат да гласуват и чрез електронно подадени бюлетини по интернет. Предложението предизвика дискусия в пленарната зала, където депутатите обсъждат на второ четене проектът за Изборен кодекс.
От ГЕРБ заявиха, че възможността българите зад граница да гласуват и чрез електронно подадени бюлетини по интернет ще повиши избирателната активност.
Десислава Атанасова посочи, че българите по света имат проблем да стигат до избирателните секции заради разстоянията в някои държави.
Мустафа Карадайъ от ДПС коментира, че дистанционното гласуване не е получило достатъчно доверие не само в България, но и в световен план, а и няма достатъчно гаранции за тайната на вота и отчитане на изборните резултати.
Председателят на НС Мая Манолова от БСП посочи, че само Естония е въвела електронното гласуване, и то в периода между 2001 и 2007 г., като през това време личните карти на гражданите са били подменени със специални лични карти с чипове и са издадени безплатни електронни подписи на всички гласоподаватели.
В останалите държави, които са направили този експеримент, сред които Холандия, Испания, Швейцария, Великобритания, Финландия, Португалия, той е завършил с ясния извод, че електронното гласуване не дава достатъчно сигурност и обективност на вота на гражданите, посочи Манолова. Според нея с предложението си ГЕРБ измислят нов начин за манипулация на вота.
Какво пречи един работодател да накара работниците си да гласуват директно пред него или дори той да даде вота вместо тях, попита тя.
Депутатите записаха, че ЦИК определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън България, не по-късно от 57 дни преди изборния ден. Централната избирателна комисия не по-късно от 21 дни преди изборния ден, определя местата в държавите, в които ще се образуват избирателни секции извън страната, и броя на избирателните секции във всяко място.
Депутатите намалиха и срока за подаване на заявления за гласуване в чужбина от 30 на 25 дни.
Заявлението трябва да е писмено, по образец, подписано саморъчно. То може да се подава лично, по пощата чрез писмо или чрез електронно заявление през интернет-страницата на ЦИК. В едно писмо може да има повече от едно заявление, като във всяко трябва да бъде вписано само едно лице.
МВнР не по-късно от 20 дни преди изборния ден обобщава данните по държави и ги изпраща незабавно на ръководителите на съответните дипломатически и консулски представителства, за да
подготвят избирателните, допълни БТА.