Неадекватните на времето и изискванията на бизнеса знания, които университетите предлагат, не са проблем само на България, а на целия ЕС.
Според изследване на Евробарометър за много от европейците годините, прекарани в учене, са безполезни. Данните показват, че една четвърт от гражданите на общността смятат, че образованието и курсовете, през които са преминали, не им дават нужните умения, за да си намерят добра работа.
Пред 6% от гражданите на Евроблока стои проблемът с непризнаването на дипломите им извън родната им страна. Те твърдят, че не са сполучили в опита си да работят или учат в друга държава членка, тъй като учебните заведения и работодателите не признават квалификацията им. Този сценарий е добре познат на българите, които често работят много по-нискоквалифицирана работа именно заради това, че дипломите им не важат в други страни.
Близо 60 на сто от анкетираните обаче вярват, че придобитите от тях знания ще важат не само в собствената им държава.
Ресорният еврокомисар Андрула Василиу заяви, че една от целите на ЕК е да има универсална система, с която квалификацията на гражданите на ЕС да се признава навсякъде в рамките на общността. Според нея това трябва да се случва по прозрачен начин, така че способностите на хората да им осигуряват подобаващо място на пазара на труда, информира EurAktiv.
Според половината от европейците най-важното по време на образователния процес е способността на учителите да мотивират и да предизвикват интереса на учещите. Над 51% смятат, че в тази област трябва да се реализират сериозни подобрения. 37 на сто от анкетираните са на мнение, че практическият опит в компании и организации е основният фактор за получаване на добро образование.