Днес в пресклуба на БТА се състоя представянето на новото издание "Правопис и пунктуация на българския език".
Изданието има официален характер. В него са включени правилата, задължителни за писменото общуване в публичната сфера.
Проф. Владко Мурдаров от Института за български език съобщи, че словникът на речника ще включва около 90 хил. думи. В него ще бъдат включени голяма част от думите, свързани с интернет лексиката. Той посочи, че в българския език навлизат постоянно нови думи. Така например в речника на новите думи в българския език, издаден преди няколко месеца, са регистрирани над 4 300 нови чужди думи, навлезли в нашия език.
Проф. Мурдаров посочи още, че основната цел на новото издание е била, без да се променят езиковите и граматическите правила, те да са ясни и достъпни за неспециалисти. Специалната филологическа терминология съвсем умишлено е била изчистена.
На въпрос кои са най-големите проблеми, които българите срещат с правописа, проф. Мурдаров сподели, че не може да се каже, че една определена група проблеми натежава. Въпросът със слятото и полуслятото писане се откроява като един от най-често задаваните въпроси на телефона за езикови справки.
По думите на проф. Мурдаров въпросът с учтивата форма ("Вие") в българския език не е бил усложняван от екипа на БАН, каквито обвинения отнесоха учените в някои български медии. Още в речника от 1983 г., в който за първи път са обхванати всички норми и правила в българския език, въпросът с учтивата форма е пределно ясно решен. Правилната форма е: "Иванов, Вие грешите". Правилно е също "Господа, Вие грешите", т.е. "Вие" се пише с главна буква, дори когато обръщението е и към много хора. Също така правилната форма за учтиво обръщение е "Вие сте ходили". Грешно е да се каже и напише "Вие сте ходил(а)".
На въпрос дали в новия граматичен справочник има дискусионни моменти, или всички правила са утвърдени и не подлежат на интерпретация, проф. Мурдаров отговори, че правилата са установени вече, т.е. екипът не е кодифицирал нови правила, а просто са направени някои видоизменения и правилата са по-общодостъпни за широк кръг хора.
0900 12230 е телефонът за езикови справки, на който специалисти от Института за български език отговарят на всякакви въпроси, свързани с правописните, граматическите, пунктуационните и правоговорните правила в българския език. Телефонът може да се избира само през стационарен телефон, като той е импулсен.
Реализирането на новия справочник като книга е осъществено от издателство "Просвета”.
Съставителите на речника обясниха, че са се обърнали точно към издателство "Просвета", защото то било мощно издателство и имало сериозни връзки с Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН).
В рамките на 132 точки са изведени основните граматически правила в новия речник. В изданието намира отражение съвременното състояние на българския език.
Редактор на изданието е Мария Бунева. Според нея изданието е полезно за всички хора, които държат да са грамотни. По думите ѝ в речника се обръща сериозно внимание на оформянето на текстове.
По договор речникът трябва да се издаде и да се пусне в разпространителската мрежа към февруари следващата година.
По думите на Мария Бунева, която е редактор в издателство "Просвета", началният тираж на изданието е 3 000 бройки. Ако към справочника има по-висок интерес и той се превърне в основен справочник за съвременното състояние на българския език, тиражът щял да бъде увеличен.
Проф. Мурдаров сподели още, че основата на новото издание са дългогодишният архив на Института за български език, както и издадените от института речници от 1983 и 2002 г.
Всички автори на новия речник са филолози и работят в Секцията за съвременен български език към Института за български език при БАН.