Младежката безработица е един от големите проблеми за целия ЕС. По тази причина и много институции работят за преодоляване на този проблем с различни средства.
У нас нова социална мрежа ще помага на студентите за различни техни проекти и стажове във фирми. Това каза Светозар Петров, управител на агенция Jobtiger, представяйки мрежата Kosher.bg. Мрежата стартира от настоящата учебна година 2011/2012, а целта ѝ е да организира студентите в клубове по интереси, да подпомогне техните проекти и да ги постави в условия близки до реалния бизнес.
Проектът ще предоставя място и възможност за изява на студентите в заниманията им извън университета. Те ще могат да сформират групи или клубове по интереси, в които да развиват активно дейности в предпочитани от тях области – от изкуство до информационни технологии.
За целта всеки студент трябва да регистрира своя клуб по интереси в социалната мрежа. Всеки клуб ще има възможност да кандидатства по проект, близък по предмет до основната му дейност, да получи експертна помощ и директно финансиране на идеята си, заяви още Светозар Петров. Неговата агенция ще бъде посредник между студентските клубове и бизнес компаниите, като ще се търсят най-подходящите фирми за конкретния студентски проект.
Минималното изискване към броя потребители на един клуб, за да бъде той активен и допуснат до процедура за финансиране, е 7 потребители.
Бюджетът, за който ще се кандидатства, трябва да съдържа планирани дейности на клуба до края на учебната година и необходими средства. Бюджетът ще се разглежда от агенцията-посредник и ще се изпраща на представителите от бизнеса. След две календарни седмици кандидатите ще бъдат уведомени дали са одобрени за финансиране и кой ще финансира техния клуб.
Финансирането ще покрива описаните дейности, които клубът развива, единствено в рамките на учебната година. В края на учебната година всеки клуб ще трябва да подготви отчет за дейността си, който ще бъде публикуван на Kosher.bg.
Финансирането на един клуб ще е от порядъка на 500 лева, която сума е по силите на повечето компании у нас.
Това не първата инициатива, която насърчава студентите да разработва проекти, а бизнеса - да ги финансира. Само преди дни Варненският свободен университет (ВСУ) представи своята инициатива "Академичен парк 2020", която дава възможност на студентите да разработят своите идеи и да ги видят реализирани.
Една от тях например е проект за строеж на дневен център за възрастни хора. Работата на студентите е предадена на варненската община "Младост" и дейността по него вече доста напредва. Самото строителство ще коства 150 хил. евро.
И това не са единствените инициативи в тази насока. В Стратегията 2020 на ЕС образованието и науката са сред основните приоритети пред властите. По тази причина и за развитието на проекти на студенти и въобще всички представители на академичната общност се дават милиарди.
С помощта на конкурси също се насърчават усилията на младежите в областта на науката. Българските млади учени успяват да блеснат със своите умения в ЕС. Трима младежи бяха отличени с втора награда на XXII конкурс на ЕС за млади учени.