Пореден скандал се заформи между БСП и ГЕРБ. Повод за него стана предстоящото подписване на договора за добросъседство с Македония. Първо лидерът на социалистите Корнелия Нинова поиска да види проекта и обеини ГЕРБ, че го крият. В тази връзка тя изпрати официално писмо до премиера Бойко Борисов, в което изисква не само съдържанието на бъдещия договор със Скопие на бъде оповестено предварително, но и преди да бъде подписан, документът да бъде обсъден от Народното събрание.
"Външната политика на България изисква национално съгласие. Предстои подписване на Договор за добросъседство с Република Македония. Последната седмица се изразиха различни позиции за съдържанието и формата на Договора. Ние не сме запознати с клаузите му. За да бъде нашата позиция аргументирана и отчитаща националния интерес на България, моля да ни предоставите проекта на Договора. Предлагаме той да бъде обсъден в Народното събрание и заедно да изготвим позицията на България", пише в писмото на Нинова до Борисов. "Стана такава суматоха за този договор, а никой не го е виждал. Дайте да го прочетем и ще кажа точка по точка за какво сме за и против", коментира по-късно тя.
От ГЕРБ реагираха бързо на писмото и изказванията на лидерът на БСП публикуваха специална позиция, в която отрекоха болщинството от твърденията на Нинова. Включително това, че проектът на договора за добросъседство с Македония се пази в тайна, както и че депутатите не са го виждали.
"Министърът на външните работи Екатерина Захариева инициира разглеждане и обсъждане на договора в Комисията по външна политика и чрез нейно писмо, адресирано до председателя на комисията Джема Грозданова, Договорът постъпи в секретно деловодство на Народното събрание на 3 юли /понеделник/ в следобедните часове", отбелязват от партията на Борисов. Те допълват също и че на следващия ден, 4 юли, всички народните представители от Комисията са били информирани, че могат да се запознаят с постъпилия текст преди заседанието на външната комисия, насрочено за 5 юли. "Проектът на Договор е достъпен за всеки народен представител в секретното деловодство на НАродното събрание. Членовете на външната комисия изслушаха министъра на външните работи за достигнатия етап на договаряне към 5 юли 2017 г. и изразиха мнение и предложения по текста", обясняват още от ГЕРБ.
Договорът е достигнал финален етап. Фактически такъв договор се обсъжда от 2008 година, когато е подписан Меморандум за сътрудничество между двете държави по въпросите на европейската интеграция. Всички правителства и външни министри от 2008 година до сега са работили по въпроса.
Предстои последният 12-ти кръг преговори, като се очаква финализиране на текстовете. С финалния вариант на Договора парламентът ще бъде запознат след приключване на преговорите отново в заседание на Комисията по външна политика. Важно е да се отбележи, че не бива да се очаква възможност за промяна в договорените текстове, тъй като това е дълъг процес на договаряне на двете страни на ниво изпълнителна власт.
Целта на правителството е да финализира текста и да пристъпи към подписване на Договора, като не отстъпваме от българските предложения. След това предстои ратификация от двата парламента, като това е възможността за обсъждане на Договора на ниво Народно събрание.
Възможността този дълъг процес да приключи преди българското председателството на Съвета на ЕС, за което с всички партии в НС сме се обединили специалния фокус да се постави върху европейската перспектива на държавите от Западните Балкани и ролята на България в региона, ни дава основание да вярваме, че ще стигнем до съгласие и ще успеем да подпомогнем Република Македония в нейния път към НАТО и ЕС. Всичко това е с цел стабилност и сигурност в региона, се казва още в позицията на ГЕРБ.