Община Царево е изготвила проект за закриване на старото депо за битови отпадъци в Ахтопол. Това съобщиха от пресслужбата на морската община.
Проектното предложение ще бъде внесено в Министерството на околната среда и водите другата седмица.
С него ще се кандидатства за субсидия от държавния бюджет за закриване на депото, което не отговаря на необходимите изисквания.
Проектът включва геодезическо заснемане, третиране на сметищния газ, вертикална планировка, инвестиционен проект за закриване и рекултивация на депото, биологична рекултивация и план за мониторинг.
Общата проектна стойност е около 600 000 лева.
Проектът вече е внесен в РИОСВ-Бургас и оттам има устно положително становище. Специалистите са го гледали и нямат забележки.
Планът за мониторинг е внесен за разглеждане в Басейнова дирекция – Варна.
България трябва да изгради общо 57 системи от съоръжения за обезвреждане на цялото количество битови отпадъци, генерирани в страната. Срокът за това е 2013 година.
Двайсет и три от тези системи ще се финансират от оперативна програма "Околна среда" (ОПОС).
iNews припомням, от 16 юли 2009 година влезе в сила забрана от страна на ЕК за използването на 76 сметища в цялата страна. Те трябваше да бъдат закрити, а общините да започнат да транспортират боклука си до сметища в други райони, които отговарят на европейските стандарти.
Още миналата година от министерството предупредиха, че освен липсата на действащи сметища, самите общини нямат необходимата проектна готовност за изграждане на депа за преработка на отпадъците си.
Основните дейности, в които ще може да се инвестира със средства по ОПОС са свързани с изграждането на първи клетки от депата, претоварни станции, съоръжения за сепариране, компостиране и рециклиране, както и осигуряване на техническата инфраструктура към тези обекти.
Проектните предложения обаче не включват дейности за събиране и извозване на битовите отпадъци или закриване на съществуващи депа.
Към момента по приоритетна ос 2 Ц "Отпадъци" на ОПОС има сключен договор с община Ботевград за изграждане на регионалната система за управление на отпадъците, а четири проекта са в процес на оценка - Бургас, Видин и Перник, като проектното предложение на Столичната община е за становище в Европейската комисия, припомнят от екоминистерството.