Община Шумен се готви да обяви бедствено положение, заради проблемите с отоплението, стана ясно на провелото се заседание на Общинския щаб за ръководство и координация при бедствия.
Днес топлофикационното дружество в града е работило с 20 градуса под температурния график за сезона, но при прогнозираното спадане на външните температури ще се наложи още по-голямо намаление.
Изпълнителният директор на "Топлофикация - Шумен” инж. Христо Христов обясни, че до тежката ситуация се е стигнало, след като до 20 декември не са били изплатени 2 млн. лв. дългове, както предвижда споразумението между "Топлофикация – Шумен” и "Булгаргаз”, а това прави цялата дължима сума изискуема. Природният газ не е спрян досега, само защото двата крана, от които се прави това, се намират на територията на ТЕЦ-а.
Общината ще се опита да предоговори с "Булгаргаз” условията на споразумението за разсрочено плащане на дълга от над 15 млн. лева.
На 30 декември от фирмата-инвеститор "Титан Пауър”, която има рамков договор с общината да изгради когенерационна мощност и да влезе в управление на дълга на "Топлофикация” е заявила, че ще преведе 300 000 лв., но това не се е случило и досега.
Инж. Христов заяви още, че топлоцентралата не може да мине на мазут, защото в наличност е собственост на частна фирма, която смята да го изтегли в най-скоро време.
Ако няма да се осъществяват мерките, предвидени в рамковия договор между общината и частния инвеститор, ще започне реализацията на разработения от "Топлофикация – Шумен” бизнес-план. Планът предвижда изграждане на когенерация за 4 300 000 лв. и разсрочване на дълга за 10, а не както е в момента за 5 години.
Ресорният зам.-кмет Живка Тонева докладва, че денят е преминал нормално в детските заведения и училищата. При понижаване на температурите обаче Шумен започва да изстива, декларира кметът Красимир Костов, цитиран от Фокус.
Той допълни, че ако градусите достигнат до минус 10 Общинският щаб за ръководство и координация при бедствия ще трябва да се събере незабавно, за да обяви бедствено положение. При това приоритетно се топлят детските градини и училищата. За целта ще са необходими още по 2000 куб. м газ на час над сегашните 1000.