Министърът на земеделието Мирослав Найденов съобщи преди началото на заседанието на Министерския съвет, че по информация от турска страна, в европейската й част или близо до границата с България, има антраксни огнища.
Взети са всички мерки, заяви министърът, цитиран от БТА. Той припомни, че в страна се прави планова ваксинация срещу заболяването. Не мога да ви кажа дали в момента има или няма ваксинирани животни, каза министърът.
Найденов днес ще поиска от експерти от ветеринарните служби в Хасково, които осъществяват и граничния контрол, да засилят вниманието си, защото топлите месеци са предпоставка за разпространението на това заболяване.
Възможно е да посетя и "Капитан Андреево", допълни министърът. Найденов припомни, че за разлика от шапа, антраксът е опасен за хората.
iNews припомня, че за периода от 9 януари до 9 май т.г. в област Бургас бяха констатирани 11 огнища на шап, като всички се намират на около 10 км. от границата с Турция. Унищожени са 2427 животни.
Епидемията от шап започна от село Резово, област Бургас. Тогава заразата беше пренесена от турски биволи, които са били на обща паша с животните от селото. След това обаче повече от два месеца периодично се откриваше по някое огнище в страната.
Министърът съобщи, че по програмата "Де минимис" на Държавен фонд "Земеделие" са изплатени 706 702 лв. на 108 земеделски производители за разходи за фураж за изхранване на възприемчивите животни за периода на наложената карантина.
За дезинфекция по ликвидирането на всички единайсет огнища са изхарчени приблизително 120 хил. лв.
Похарчената сума за командировки на екипи от ветеринарномедицински специалисти е 141 хил. лв., а за извънреден труд са изплатени 146 хил. лв. За надзор на заболяването в областите Бургас, Ямбол, Хасково, Сливен, Шумен и Варна са взети и изследвани 47 820 проби от животни за наличие на шап.