Бившите счетоводителки в КТБ Борислава Кючукова и Мария Димова остават окончателно на свобода срещу парична гаранция по 3000 лв. Това постанови Софийският апелативен съд. Решението на магистратите не може да бъде обжалвано.
Пред съда прокуратурата поиска Тренева да остане под домашен арест.
Тренева беше последната от четиримата задържани, която беше оставена в арест.
По-рано Софийският градски съд постанови най-леката мярка за двете жени - "подписка".
Първоначално по случая бяха задържани главният касиер на КТБ Маргарита Петрова, която бе пусната от ареста с мярка за неотклонение "подписка", заместник главният касиер Борислава Тренева, Орлин Русев, който е под гаранция от 10 000 лева, и Мария Димова, която първо бе пусната под домашен арест, а след това с "подписка".
Русев и Петрова бяха уличени за изнасянето на 206 млн. лв. от банката, а двете счетоводителки – че са прикривали следите.
Обвинението за изнасяне на милиони с чували от обаче падна.
Съдът днес прецени, че след като двете вече не работят в КТБ, а и са минали няколко месеца от разследването, няма опасност нито една от тях да извърши ново престъпление. Съдебният състав обаче не се съгласи с първата инстанция, че се е разколебало предположението на прокуратурата двете да са част от казуса "КТБ".
Докладът на БНБ също беше взет предвид от съда. Встрани от разследването е останал друг период от време, записа още в определението си съдът днес, но посочи, че свидетелските показния съвпадат с писмените доказателства, които досега прокуратурата е събрала.
След решението на съда адвокатът на Кючукова Христо Ботев коментира, че процесът няма как да се развива нормално, докато Цветан Василев е в неизвестност. Иначе делото трябва да бъде спряно, коментира Ботев.
Той предположи, че банкерът не се укрива от правосъдието, а по-скоро се страхува за живота си и за това не се връща в България.
В съдебната зала присъства и треньорът по баскетбол Константин /Тити/ Папазов, който пред медиите се обяви в защита на банкера Цветан Василев и допълни, че основен виновник за кризата в банката е управителят на БНБ Иван Искров, като дори той заблуждавал прокуратурата.
Според Папазов тезата за изнасянето на 206 милиона от КТБ е толкова вярна, колкото и да се твърди, че някой в баскетбола е направил 10 точки при допустими по правилник 3. Той преразказа думи на Цветан Василев, че за да изплаща КТБ лихви на вложители и печалба на акционери, били купувани фирми в лошо състояние, които са оздравявани, а след това продавани.
Папазов допусна, че израелска фирма, която имала сериозни средства в КТБ, вероятно ще съди държавата. Кризата в банката се е отразила и на около 200 000 домакинства, посочи той.