Министерски съвет не е внесъл в Народното събрание доклад на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) за 2013 година, в който е имало предположения по отношение финансовата стабилност на страната. Това заяви председателят на временната анкетна комисия за проучване на случая с Корпоративна търговска банка Десислава Атанасова след закрито заседание на комисията.
Депутатите изслушаха за втори път днес председателя на ДАНС Димитър Георгиев. Този път заедно с него на изслушването беше и директорът на финансовото разузнаване в агенцията. След срещата Атанасова обяви, че заседанието е било много полезно и са се изяснили много въпроси, но предстои да бъдат получени още писмени материали и да се изяснят допълнителни теми.
"Докладът на ДАНС за дейността му през 2013г., който съгласно закона е ежегоден и ДАНС го внася в Министерски съвет, а Министерски съвет в Народното събрание, не е пристигнал в Народното събрание", каза председателят на комисията, като подчерта, че по това време министър-председател на България е бил Пламен Орешарски.
"От ДАНС твърдят, че докладът е бил внесен в МС, но след това е бил върнат. Така или иначе не е стигнал до Народното събрание, а в този доклад е имало предположение по отношение на финансовата стабилност на страната", посочи Атанасова.
По думите ѝ предстои да се проучат допълнителни материали, като справки и одитни доклади, които ще могат да внесат повече яснота. "Предполагам, че по-нататък ще може да поканим и одитори на изслушване, които са правили и заверявали одитните отчети", допълни тя.
На въпрос дали ДАНС разполагат с механизми за проверки в банките, освен тези по линия на прането на пари и финансиране на тероризма, тя отговори: "Заедно с екипа на председателя на ДАНС разговаряхме за бъдещи законодателни промени, в частта за това какво взаимодействие има между кредитните институции, банковия надзор на БНБ и ДАНС. Те са подготвили предложения към временната комисия и предполагам, че когато ги обсъдим и доклада е готов, ще имаме отношение към законодателни промени".
На въпрос дали това означава, че ДАНС ще иска разширяване на своите правомощия Атанасова отговори, че на този етап няма да коментира коя институция какви промени в законодателната рамка ще предложи. Целта на комисията обаче е не само да провери работата на държавните институции, но и да формулира предложения за законодателни промени, подчерта тя.