Първи дебат за поправките в Изборния кодекс. Депутати, експерти и граждански организации обсъдиха как да се прекроят новите правила за гласуване. В дискусията се включи и председателят на парламента Наталия Киселова.
Новите изборни правила бяха приети в началото на януари на първо четене от парламента без почти никакъв дебат.
В средата на февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. От управляващото мнозинство обявиха, че се предвижда да се създаде работна група, която да ревизира текстовете. В нея се очаква да има и представители на ЦИК, предава NOVA. Групата към Комисията по конституционни и правни въпроси ще работи около месец. Така се очаква изборните правила да влязат в парламента не по-рано от средата на март.
Критики дойдоха от част от опозицията, които заподозряха, че новото управляващо мнозинство ще бави умишлено поправките в изборните правила.
"Приетите законопроекти са противоречи донякъде Именно поради тази причина започва дискусията. След края на срока предстои дискусията да се прехвърли в НС. И да се види дали проблемите са в Изборния кодекс или извън него”, заяви председателят на НС Наталия Киселова.
"Срокът е 14 февруари. След това, ако направим една работна група, се надявам в едномесечен срок да сме готови с доклада на второ четене. Една работна група отхвърля много работа”, посочи Анна Александрова от ГЕРБ – СДС.
"Предлагаме да има машини, които да броят хартиените бюлетини. И когато една бюлетина е недействителна към момента на отчитането, това да бъде коригирано веднага - и българските граждани да могат да упражнят надлежно и валидно своя глас. Поради липса на политическа воля възстановяване на пълното машинно гласуване е невъзможно на този етап”, категорична е Лена Бориславова от ПП-ДБ.
"Очаквам управляващото мнозинство да почне да тупка внасянето на доклада, с оглед да опраска повечето промени. Моите опасения са, че предложенията, целящи прозрачност, честност и справедливост - няма да бъдат приети”, заяви Петър Петров от "Възраждане”.