Правителството прие предложението на министъра на здравеопазването за нов начин на финансиране на болничната помощ, с което отпадат заплащането по клинични пътеки и се въвеждат т. нар. диогностично-свързани групи (ДСГ).
Промяната ще влезе в сила от 2012 г., когато НЗОК трябва да замени механизмите за заплащане на болниците.
Според аргумента на предложението промяната във финансирането на лечебните заведения ще доведе до по-справедливо и ефективно изразходване на публичните средства.
Причината за това е, че при ДСГ заплащането на разходите при лечението се обвързва с придружаващите заболявания и усложнения на пациентите, техните пол и възраст. Това дава възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай.
Сега действащият механизъм на клиничните пътеки не отчита тези специфики, а само конкретната диагноза на пациентите. Това обаче води до получаването на едни и същи средства за лечението на различни по тежест случаи, за които лечебните заведения реално са изразходвали и различни средства.
Това от своя страна води до редица негативни практики като генерирането на задължения и свръххоспитализациите по определени диагнози.
За въвеждането на ДСГ се предвижда финансиране от 3 млн. лв. Тези средства ще се използват за купуването на нужното ноу-хау, софтуер, както и за обучение за прилагането им в страната.
Методът на финансиране чрез ДСГ е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век. В момента той съществува в редица страни като Португалия, Ирландия, Словения, Дания, Австралия, Австрия, Белгия, Франция, Швейцария, Швеция, Германия, Италия, Испания и Холандия. Системата, която ще се адаптира в България, е австралийската.
Последната държава, която приложи тази система е Германия. Тя е една от най-модерните в света, а по оценка на експертите е и най-подходящият модел за приложение в страната ни, пише в съобщението.
Едно от преимуществата на тази система е, че дава възможност за сериозен контрол в ръцете на болничните мениджъри над медицинската и икономическата работа на болниците, допълват от МС.
iNews припомня, че едно от протестните искания на лекарите и здравните служители в болничната помощ бе именно отпадането на клиничните пътеки, тъй като с тях не се поема пълния размер на лечението и болниците са принудени да плащат част от лекарствата и консумативите на пациентите си.