Ще бъдат извършени служебни проверки на новите адресни регистрации за периода 1 февруари до 30 април. При констатиране на нарушение ще бъдат налагани глоби от 500 до 3000 лева. Това реши парламентът с одобрения на първо четене законопроект за гражданската регистрация, вносен от депутата от БСП- Лява България Мая Манолова. Законопроектът беше подкрепен с голямо мнозинство - за гласуваха 145 народни представители, само трима бяха против, а 11 се въздържаха.
Проверката ще се извършва по сигнал на собственика на имот, на гражданин или по сигнал, подаден служебно от кмета. В случаите, в които се установи адресна регистрация в нарушение на закона, тя ще бъде анулирана.
В преходните разпоредби на законопроекта се предвижда задължителна служебна проверка на всички нови адресни регистрации за периода 1 февруари - 25 април. В резултат на които регистрираните в нарушение на закона ще бъдат дерегистрирани и няма да могат да се възползват от новата си адресна регистрация. Кметовете ще трябва да обявят публично пред гражданите списъка на новоизвършените регистрации.
Поправките са в закона за Гражданската регистрация и целят да пресекат възможността за масово преселение на граждани към малки общини и регистрация на десетки граждани на един и същ адрес с цел участие в предстоящите местни избори.
"Става дума за масовото преселение в малки общини в посока от центъра към периферията на страната", обясни Мая Манолова. С регистрацията на 20, 30 или 100 избиратели в полуразрушени сгради и плевни, редица кандидати за кметове се надяват да променят местния вот, като си осигурят предварителна служебна победа, посочи тя. По думите й, преселението има една цел - да повлияе на избора.
Тази надпревара кой ще регистрира повече нови избиратели според Манолова демотивира хората изобщо да участват в изборите. Защо да гласуват, след като кандидатите вече са се снабдили с избиратели, които ще гласуват под строй, без да се налага да им се запълват дупки и да им се решават каквито и да е проблеми, попита Манолова и обясни, че в предложението на БСП няма нищо партийно, защото злоупотреби правят всички.
В мотивите на законопроекта се посочва, че промените са необходими във връзка с предстоящите местни избори и разгърналата се мащабна кампания по "заселване" на избиратели в малки населени места и общини. Констатира се също така, че явлението "вътрешен изборен туризъм" не е ново. Промените на адресната регистрация в по- голямата си част се извършват в нарушение на закона. Въпреки законодателните мерки, които бяха предприети за ограничаване на това порочно явление. Затова, с настоящия законопроект от БСП предлагат всички регистрации, които са извършени в нарушение на закона да бъдат заличени, а извършителите – санкционирани.