Страната ни днес отбелязва 126-тата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Център на тържествата е Пловдив. Те ще започнат сутринта в катедралния храм "Св. Богородица", където ще бъде отслужен молебен от пловдивския митрополит Николай. Венци и цветя ще бъдат поднесени на паметниците на майор Райчо Николов и Захари Стоянов. Вечерта в центъра на града членовете на пловдивския комитет "Трудолюбие" ще направят възстановка на част от събитията, свързани със Съединението.
Кулминацията на празника е тържествената заря-проверка пред паметника на площад "Съединение" в 20:30 ч. Преди официалната церемония в историческия музей ще бъде открита изложбата "Дарителството като памет за утре".
Във Велико Търново с военен ритуал ще бъде издигнато националното знаме. По централната улица в тържествен марш ще премине представителна част от Националния военен университет "Васил Левски". Вечерта в крепостта "Царевец" ще бъде представен звуково-светлинният спектакъл "Царевград-Търнов" .
Денят на Съединението ще бъде отбелязан в Русе пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война. Представителна част на русенския гарнизон ще отдаде военни почести, а митрополит Неофит ще отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите.
Общоградското честване в Плевен ще бъде пред един от символите на Съединението - паметникът на Четвърти пехотен полк. През 1885 година, когато полкът се завръща след участието си в Сръбско-българската война, гражданите на Плевен посрещат героите при стария мост на река Вит, където е бил пленен Осман паша - разказва директорът на Регионалния исторически музей Стефка Григорова, цитирана от БНР.
"Издигнали са една прекрасна триумфална арка от цветя, на която е пишело "На доблестните воини от Четвърти пехотен плевенски полк. Няколко месеца по-късно се сформира специален фонд, в който започват да се събират средства за издигането на този паметник. Към инициативата на офицерите от Плевенския полк се присъединяват гражданите на Плевен. Голямо дарение прави и Княз Фердинанд и Евлоги Георгиев, които дават по 1000 златни български лева за издигането на този паметник. Открит е на 7 октомври 1905 г. този изключително красив паметник, който и днес вълнува плевенчани и гости на града, е дело на забележителния български скулптор Жеко Спиридонов. Знамето на Четвърти пехотен полк с надписа "С нами Бог” е една от реликвите, които се съхраняват в експозицията на музея в Плевен", допълва още тя.
Общонародното сдружение "Мати Болгария" организира в столицата празнично шествие. Участниците ще се съберат в 10.30 ч. пред паметника на Незнайния войн и по улица "Оборище" и ще се отправят към Борисовата градина. По пътя на шествието движението ще се спира и възстановява поетапно.
Час по-късно пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг, Столичната община и граждански формации ще организират тържествено честване по повод празника.