Индексът за корупцията в страната ни през последните две години е 3,3 пункта, което отвежда страната ни на първо място по корумпираност в Европейския съюз (ЕС) и на 86 място в световната класация.
Това сочат данните на международната неправителствена организация Transparency International ("Прозрачност без граници"), представени от Ваня Нушева, програмен директор на българското звено на организацията.
Нивото на корупция се определя от стойността на индекса, а не от мястото на страната в класацията, обясни Ваня Нушева. Стойността на индекса варира от 10, който е показател за ниско ниво на корупция до 0, показател за високо ниво на корупция.
Индексът се формира на базата на данни и изследвания по няколко показателя. Най-негативна оценка България е получила от доклада на Института за управленско развитие, който измерва световната конкурентоспособност, от доклада за оценка на политическия риск и от индекса за върховенство на закона или функционирането на съдебната система.
Според Ваня Нушева конкретните специфични компоненти, които се отразяват негативно върху оценката за България са наказателното правоприлагане, недостатъчно стабилно законодателство и недостатъчно развитата система за санкциониране поведението на високопоставени лица в съдебната и държавна структура.
Политологът Огнян Минчев коментира, че представянето на страната ни през тази година е много лошо. "Това е цялостната оценка на функционирането на институциите в България и тя показва, че сериозни промени не са настъпили у нас”, заяви той.
Данните говорят, че в страната няма сериозно подобрение на институционалната среда, смята политологът.
Компонентите довели до намаляването на индекса още са икономическата криза, неспособността на правителството да покаже, че реформите вървят в добра посока и лошото функциониране на цялата съдебна система, смята Минчев.
Според Димитър Кюмюрджиев от "Прозрачност без граници” на базата на тези доклади чуждестранните инвеститори оценяват инвестиционната среда в България като много лоша. Това трудно ще привлече инвеститорите у нас, от които българския пазар определено има нужда, сподели той.
"Няма как да постигнем икономическо развитие, ако не подобрим инвестиционната среда” коментира специалистът.
В класацията България участва от 1998 година. Тогава беше отново беше отчетено много високо ниво на корупция - 2,9 пункта. През годините от 2002 година беше регистрирана тенденция към плавно увеличаване до ниво от 4,1 пункта през 2009 година. През миналата година имаше рязък спад и индексът достигна 3,8 пункта.
"Периодът на покачване на индекса от 2002 година до 2006-2007 година се дължи на усилената подготовка на страната ни за членство в ЕС, тъй като тя се опитва да прилага изискванията на общностното законодателство и да изпълни изискванията на ЕС", обясни Ваня Нушева.
Тя допълни, че тази инерция до известна степен се губи след приемането на страната в ЕС от 2007 година насам.
Средната стойност на индекса за възприятие на корупцията за Европейския съюз е 6,27 пункта. През последните години в повечето държави в Източна Европа стойността на индекса намалява, което означава, че нивото на корупция се повишава. Изключение прави само Полша, където индексът се е повишил значително, което показва, че реформите, които се извършват в страната, оказват положително влияние.
В европейската класация Дания, Финландия и Швеция са в челната тройка на най-ниско ниво на корупция, а Румъния, Гърция и България на последно място или с най-висока степен на корупция.
Според световната класация държавите, в който има най-малко корупция и най-висок индекс, са Нова Зеландия (9,5 пункта), Дания, Финландия и Скандинавските страни. Държавите, в които им най-високо ниво на корупция и съответно най-нисък индекс са Афганистан (1,5 пункта), Сомалия (1 пункт) и Северна Корея (1 пункта).