През тази година ще бъде увеличен броят на посредниците на трудовата борса, така наречените "медиатори", които мотивират безработните да се регистрират в бюрата по труда и да търсят работа. Това е предвидено в Националния план за действие по заетостта за 2011 г.
За изпълнение на програмата "Активиране на неактивни лица” са заложени средства в размер на 435 600 лв., с които ще бъде осигурена заетост на 95 медиатори към дирекциите "Бюро по труда”.
Увеличени са и заплатите им, въпреки че дори и след повишението сумата не е впечатляваща – 300 лева ще получават медиаторите със средно и 350 – тези с висше образование.
Към края на януари в 59 от бюрата по труда работят 75 медиатори.
От социалното министерство казват още, че през 2011 г. България ще участва в Европейската програма за обучение на ромски медиатори в областта на заетостта и здравеопазването.
В края на миналата година ромските медиатори са били 91 души, като в 24 дирекции "Бюро по труда" са назначени даже и по двама. Най-много медиатори работят в регионите Варна – 15 (в 10 дирекции "Бюро по труда”) и Монтана – 14 (в 11 дирекции "Бюро по труда”).
В изпълнение на програмата пък те са организирали и провели 247 информационни кампании "Ела и се регистрирай в дирекция "Бюро по труда”.
В тях обаче са участвали едва около 3 000 неактивни и обезкуражени лица. Изразходваните средства за програмата през миналата година пък възлизат на 325 099 лева.
Медиаторите са се включвали и в организирането на трудови борси, като през 2010 г. Агенцията по заетостта е провела 10 такива само за ромската общност. През 2011 г. ще се проведат 105 трудови борси.
По данни на социалното министерство близо 224 хиляди души у нас влизат в категорията "обезкуражени лица" - безработни, които не търсят работа, тъй като смятат, че няма да намерят такава или не желаят да работят. В нея попада и голяма част от ромската общност в България.