Няма проблеми с реставрацията на паметника "Цар Освободител" увериха от Камарата на строителите в България (КСБ). В леярната, в която се извършва процеса на реставрация, има охрана, а самите части на разглобената фигура тежат около 400-500 кг и няма как някой да ги изнесе от там, посочи Светослав Глосов, председател на КСБ.
До края на ноември паметникът ще бъде готов, тогава ще бъде върната фигурата на императора с коня, като от КСБ не изключиха възможността това да стане и по-рано.
От КСБ категорично подчертаха, че не желаят да участват в каквито и да било спекулации и да се политизира по темата. Именно заради това парите за реставрация на Цар Освободител се осигуряват от руския неправителствен фонд, който ще поеме всички разходи по процеса, подчерта Светослав Глосов.
По предварителни сметки на КСБ реставрацията ще струва над 1,2 милиона лева.
В момента паметникът е разглобен по начина, по който е бил построен преди 109 години. Свалена е главната фигура на императора с коня и се работи по укрепване на конструкцията и пиедестала ѝ.
Реставрацията се извършва едновременно на две места - на самия паметник и върху главната конна фигура, която се обработва в леярна в близост до София. Цялата каменна част на паметника е изпилена, всички бронзови статуи са почистени и остава да се запълнят липсващите парчета гранит и техните фуги, обясни Глосов.
Главната конна фигура е разглобена, за да може да се почисти и обработи самия метал, който ще бъде сменен с неръждаваема стомана, на коня ще бъдат отлети нови крака.
Това е една цялостна реставрация, която не е правена повече от 100 години, а идеята за нея съществува от поне 30 години, заяви архитект Любомир Павлов, координатор на реставрационния процес.
Задълбочено проучване на състоянието на паметника от Столична община е установило, че в опорната плоча, на която стъпва фигурата на императора с коня, няма материал и това се е оказало доста тревожен факт, който е ускорил започването на реставрационния процес.
Главният архитект на София Петър Диков заяви, че за по-голяма сигурност от общината ще засилят охраната в леярната и ще подобрят начина, по който се извършва реставрацията. Той опроверга твърденията, че реставрацията се прави, защото приближени до властта хора искат да построят подземен паркинг на площад Народно събрание.
Той призна, че още през 2006 година като главен архитект на София е наследил идея за технически проект за подземен паркинг в района на площад Народно събрание, но още тогава от МВР са забранили изграждането на подобно нещо, заради сигурността на народните представители. От тогава не е ставало и дума за изграждането на подобен паркинг, подчерта Диков.
Паметникът на Цар Освободител е доставен в София преди 109 години и е бил транспортиран на части от волски каруци и коне. По време на Втората световна война той е бил сериозно увреден от бомбардировките над София.