Средства от ОП "Околна среда" е практически невъзможно да се използват за възстановяване и поправка на мостове у нас. Това заяви пред БНР министърът по усвояване на европейските средства Томислав Дончев.
Причината е, че преместването на средства от ОП "Околна среда" към друг финансов инструмент, което по принцип е разрешено, в случая трябва да означава, че парите отново ще отидат за финансиране на екологични инициатива. Пред ЕК ние сме длъжни да гарантираме, че преместване на парите ще значи инвестиция в нов зелен проект. А поправката и реставрацията на мостове не е такава инициатива.
Министърът обясни, че средства мостовите съоръжения могат да се търсят от ОП "Транспорт", където да се открият резерви. По думите му обаче съществуват и други възможни източници.
Все пак пренасочването на средства за преодоляването на последствия от бедствия и пренасочването на средства за превенция не е импровизация, каза още Дончев. Считам, че максимум до седмица мога да изляза с конкретни предложения за нови инициативи, най-вече свързани с превенция от наводнения.
Превенцията от наводнения може да се подпомогне по линия на ОП "Човешки ресурси" - мобилизация на човешки потенциал например, коментира още Дончев.
Томислав Дончев уточни, че до края на годината България очаква, че Дунав мост 2 ще бъде завършен. Това означава, че в началото на следващата трябва да сме готови с всички въпроси, свързани с експлоатацията. България и Румъния са задължени да направят смесена компания, която да експлоатира съоръжението. Затова искаме малко по-интензивни усилия от румънската страна в делегирането на мандатна група, която да води преговори, защото следващите 6 месеца ние трябва да сме затворили всички въпроси, свързани с преговорите и да сме регистрирали смесена компания, която ще експлоатира Дунав мост 2.