На днешното заседание на парламента правителството ще внесе номинацията на вицепремиера без портфейл Меглена Кунева за министър на образованието и науката, след като премиерът Бойко Борисов освободи от поста проф. Тодор Танев. Гласуването в пленарна зала е насрочено за 14.00 часа.
Изборът на Кунева обаче е под въпрос. Сметките показват, че ако всичките 240 народни представители присъстват в залата, тя няма да бъде избрана. Това би станало само, ако част от парламентарните групи, които се обявиха против кандидатурата й, отсъстват от залата и въобще не се регистрират за заседанието. Защо това е така?
Вчера стана ясно, че тя може да разчита на подкрепата на ГЕРБ, на част от Реформаторския блок и на част от БДЦ. Очаквано групите на БСП, ДПС и "Атака" обявиха, че не я искат за просветен министър.
Вчера обаче и Патриотичният фронт заяви, че няма да подкрепи Кунева, тъй като избирателите им не одобрявали номинацията й за поста. Другият коалиционен партньор в управлението – АБВ, също декларираха, че няма да я подкрепят, но ще решат в последния момент дали да гласуват "против" или "въздържал се".
Кандидатурата на Кунева бе подкрепена официално в понеделник от премиера Бойко Борисов, който не изчака общото решение на всички партии в Реформаторския блок, който тя представлява. Днес той изпраща вицепремиера Томислав Дончев да представи в Народното събрание нейната кандидатура за министър на образованието и науката. Тя ще бъде предложена на Народното събрание и ще бъде гласувана въпреки отказа на Гражданския съвет на Реформаторския блок да утвърди номинацията й.
Припомняме, че на 28 януари премиерът Бойко Борисов поиска оставката на просветния министър Тодор Танев след поредица от скандали, свързани с работата му на този пост и особено заради гафовете с новите учебни порграми, за които отговаряше ресорната заместничка на Танев – Ваня Кастрева.
"Заради системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора, смятам, че ресорът трябва да бъде поет от друг. Призовах колегите от Реформаторския блок до края на деня да ми предложат нов екип за министерството, който да продължи реформата. За мен, като министър-председател, е недопустимо да се правят промени в сферата на образованието, които преди това не са подложени на широко обществено обсъждане", посочи като мотиви Борисов.
Проф. Танев депозира оставката си в Министерския съвет на 1 февруари. На негово място Реформаторите предложиха вицепремиера Меглена Кунева, която отговаря за съдебната реформа.
Нейната номинация обаче не срещна пълна подкрепа в редиците на коалицията. Четиримата депутати от Гражданския съвет на РБ заявиха, че ще се въздържат при гласуването.