Патриарх Максим – един от последните народни будители

Митрополит Кирил определи покойния Патриарх Максим като обединител на нацията

по статията работи: Филипа Тодева | 06.11.2012 | 09:06
Патриарх Максим – един от последните народни будители
http://bg-patriarshia.bg

Много трудно се намира личност като Патриарх Максим, заяви Варненският митрополит Кирил пред БНР. "Патриарх Максим управлява мъдро, изключително мъдро, с търпение и такт. Той запази единството на Българската православна църква", каза той.

Митрополитът определи покойния Патриарх Максим като обединител на нацията и един от последните народни будители.

Пловдивският митрополит Николай ще отслужи заупокойна молитва в Митрополитския храм "Света Марина”, в 9.30 часа по повод кончината на българския патриарх, предаде агенция "Фокус". Заупокойни молитви ще има днес в цялата пловдивска епархия.

Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Максим почина тази нощ.

Очаква се Св. Синод на БПЦ-БП ще излезе със специални съобщения относно кончината на Светейшия ни патриарх.

Българският патриарх Максим е роден на 29 октомври 1914 г. в село Орешак, Троянско, в семейството на Пена Борджукова и Найден Минков Рачев. Кръстен е с името Марин Найденов Минков.

Основното си образование получава в родното село и едва дванадесетгодишен постъпва послушник в Троянския манастир. Прогимназията завършва с отличен успех и от 1929 до 1935 г. учи и завършва с отличие Софийската духовна семинария, когато неин ректор е архимандрит Борис Симов (впоследствие Неврокопски митрополит).

От 1936 до 1938 г. е бил църковен певец и деловодител в храма "Света Богородица” в град Русе. Насочен от приснопаметния Доростолски и Червенски митрополит Михаил към социално служение, той работи усърдно сред питомците на църковното сиропиталище "Св. Йоан Рилски”.

От есента на 1938 до 1942 г. следва в Богословския факултет на Софийския държавен университет. По време на следването участва в дейността на студентските богословски кръжоци и беседи на православните братства.

На 13 декември 1941 г., през последната година на обучението си, в параклиса на Богословския факултет приема монашески постриг от приснопаметния Ловчанския митрополит Филарет. Приема името Максим в чест на св. преп. Максим Изповедник - светец на светата Църква от VII век, прославен със силна вяра и православна изповед.

Монашеското пострижение става под духовното старчество на игумена на Рилския манастир архимандрит Натанаил. С даването на монашеските обети той посвещава целия си по-нататъшен живот на непрестанно служение на Бога.

На 19 декември - Никулден, 1941 г. приснопаметният Врачански митрополит Паисий го ръкополага за йеродякон в семинарския храм "Св. Йоан Рилски”. В края на 1942 г. Св. Синод го назначава за учител-възпитател в Софийската духовна семинария. Там преподава важните богословски дисциплини: основно богословие и пастирско богословие.

На 14 май 1944 г. в Черепишкия манастир, където е евакуирана и впоследствие остава интернирана Софийската духовна семинария, той приема ръкоположение в йеромонашески чин от Врачански митрополит Паисий.

На 12 юли 1947 г. в гр. Разград йеромонах Максим е възведен в архимандритско достойнство от приснопаметния Доростолски и Червенски митрополит Михаил, който с благословението на Св. Синод, ревниво подбирайки за себе си даровити и благонравни сътрудници, го назначава за свой протосингел.

Архим. Максим остава такъв до 1950 г., когато е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие в Москва.

Това назначение е знак за особена отговорност. В онова време за подобен пост се изисква извънреден такт и дипломатичност в общуването със светските власти. Висока оценка за служението на архимандрит Максим в Българското подворие в Москва дава в свои две писма Светейшият Руски патриарх Алексий I до Негово Светейшество Българския патриарх Кирил.

В тези писма се казва: "Скромен във външните си прояви, вътрешно изпълнен със съзнанието за свой дълг, той спечели искрената любов на църковните среди в Руската православна църква и уважението на обществеността” (6 септември 1955 г.).

След завръщането си в България от 15 юли 1955 до 1960 г. заема поста главен секретар на Св. Синод, като в периода от 1957 до 1960 г. е и председател на Редакционната колегия на Синодалното издателство с издания "Църковен вестник” и сп. "Духовна култура”.

На 30 декември 1956 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски” архим. Максим е хиротонисан в епископски сан с титлата "Браницки”. При хиротонията му патриарх Кирил произнася вдъхновено слово на тема "Епископът като съвест на св. Божия Църква”, което слово остава и като духовно завещание към бъдещия Български патриарх.

На 30 октомври 1960 г. ловешките епархийски избиратели единодушно посочват Браницкия епископ Максим за свой архипастир и на 20 ноември той е канонически утвърден за Ловчански митрополит. През време на служението му в епархията на своя роден край, въпреки тежката политическа обстановка, са построени и осветени от него няколко нови храма.

На 25 юни 1971 г. Св. Синод в пълен състав пристъпва към избор на трима митрополити, достойни за патриаршеския престол. На 4 юли 1971 г. след Божествена св. литургия, извършена в синодалния параклис "Св. цар Борис” в София, членовете на Патриаршеския избирателен църковно-народен събор, 101 души, се събират в големия салон на Синодалната палата, за да изберат Български Патриарх и Софийски Митрополит.

След гласуването изборното бюро преброява подадените писмено гласове и председателят на изборното бюро обявява Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Максим за законно и канонически избран от клира и народа Български патриарх и Софийски митрополит.

За разлика от други комунистически страни, в България Православната църква се радва на уважение, макар да е признавана само нейната културна и просветна роля в историята, но не и нейната духовна и спасителна същност.

Въпреки всички трудности в България, Църквата продължава да съществува и да действа, а патриархът да отстоява нейните позиции в редица трудни ситуации. През 1968 г., още като Ловчански митрополит, той съдейства за връщането на монасите в Рилския манастир (няколко години преди това обителта е превърната в "музей”, а монасите  принудени да я напуснат).

Съхранява от разрушение миньорската църква "Св. Йоан Рилски” в центъра на Перник. С твърдата си позиция патриарх Максим не допуска Църквата да бъде въвлечена в т. нар. "възродителен процес” през 80-те години на 20 в.

През 1989 г., когато комунистическият монопол върху властта рухва и "нежните революции” в цяла Източна Европа пораждат огромни очаквания, мнозина се съблазняват да действат по революционен път и в Църквата, като използват антикомунистическа реторика.

Така в началото на 90-те години в Българската православна църква се извършва опит за преврат. Създава се църковен разкол на политическа основа, подкрепен от тогавашната гражданска власт. Учредява се т. нар. "нов Синод”, поставя се "алтернативен патриарх”, издават се уволнителни разпоредби за архиереи и за Българския патриарх.

Завзети са с щурм сградата на Св. Синод, множество столични храмове. За кратко време е окупирана и сградата на Софийската св. Митрополия.

Атаките на разколниците са съсредоточени лично срещу патриарх Максим.

През 1998 г. в София се провежда Всеправославен събор, на който присъстват предстоятелите на всички поместни православни църкви. Всички те единодушно препотвърждават несъмнената каноничност на ръководството на Българската православна църква начело с Негово Светейшество патриарх Максим.

С това разколът е обявен за окончателно приключен.

На прием в Синодалната палата Българският патриарх Максим е удостоен със званието почетен доктор на Християнската богословска академия във Варшава.

Същия ден в Гербовата зала на Президентството президентът на България Георги Първанов награждава Негово Светейшество патриарх Максим с най-високия български орден "Стара планина”  I степен, за  големите му заслуги в духовния живот на българския народ и за мъдрото управление делата на Българската православна църква.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


13 Katerina Dieva 06.11.2012 | 10:53
Факт! Българската православна църква въпреки множеството скандали в последно време си остана най-голямата упора за българите, особено в такива тежки и трудни времена.
12 Старата Госпожа 06.11.2012 | 10:42
За съжаление човечецът не издържа. По-скоро според мен тялото му не издържа. Тук в бил моментът, в който преклонната възраст си е казала своето - повечето му органи са отказвали...
11 Kremena kremi 06.11.2012 | 10:21
Той няма да е според мен. Ще има още много такива, защото те се раждат такива, а не се превръщат ! Винаги ще се раждат будни хора.
10 Баба Пъша 06.11.2012 | 10:21
Не са много хората в българската православна цървка, които по такъв начин можеха да въздействат на своите коледи и да има мир и спокойствие. Изказвам своите най-искрени съболезнования към роднините на Патриарх Максим.
9 Soul Food 06.11.2012 | 10:20
Поклон пред светлата му памет, но няма как да се съглася , че Патриарх Максим е един от последните будители - имаме съвременни будители и те не са малко. Просто вече живеем в различни времена и събуждането е под друга форма, а не общоприетото досега.
8 forum arbiter 06.11.2012 | 10:19
Доста дълга и активна биография. Такъв е бил живота на църквония лидер - стойностен и длъг. Дано почива в мир.
7 Kremena kremi 06.11.2012 | 10:19
Наистина сякаш един от последните народни будители на онова време, защото за мен има и много съвременни будители, но не сложени в рамката за разбирането на това понятие досега. Лека му пръст на човека!
6 Батко Реджеп 06.11.2012 | 10:12
Много правилно сте го написали това, че патриарх Максим с един от последните български народни будители! За съжаление той си замина, хубавото е, че успя да поживее ели 98 години.
5 apetitna parjola 06.11.2012 | 10:01
Велик човек , който ни напусна :(
4 Marusq Laleva 06.11.2012 | 09:29
Мир на праха му. Патриарх Максим наистина управляваше мъдро и беше обединител на българската църква, заслужава делото му да бъде продължено и да не бъде наистина един от последните народни будители.
3 petq mileva 06.11.2012 | 09:29
Той живя един дълъг живот, през който служеше на Бога и на народа, наистина се явяваше обединител на нацията, беше достойна личност. Дано следващия го замести достойно.
2 nedostapnata moma 06.11.2012 | 09:17
Много съжалявам , голяма загуба за целият български народ
1 Орнела Мути 06.11.2012 | 09:11
Поклон пред паметта на този велик човек !

ТВ програма

Кино

  • Сега Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:25 Новини на турски език
  • 12:35 Малки истории
  • 12:45 Телепазарен прозорец
  • 13:00 Последният печели...
  • Сега "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.1 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • Сега "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.