Напускаме управлението, ако ветото на президента Росен Плевнелиев не бъде отхвърлено.
Подобно решение би доказало, че имаме диаметрално противоположни виждания за това кои са важните проблеми в страната с останалите партии от управляващата коалиция, заяви съпредседателят на "Патриотичен фронт" Красимир Каракачанов, цитиран от bTV.
По думите му и сегашния вариант на закона дава право на българите, живеещи в чужбина да използват правото си на глас. "В страните извън ЕС е възможно да се гласува в консулствата и посолствата, както и в страните с над 1 млн. жители”, поясни той.
Каракачанов изтъкна една от промените, които са направени в новия законов текст. Ако преди е трябвало 40 души да подадат заявление за откриването на изборна секция в конкретен град, то сега минимума заявления са скочили на 100.
Той за пореден път заяви, че целта на приетите по предложение на ПФ спорни текстове не е била да ограничи правата на българските граждани, а "да гарантира националната сигурност" и "да не се допусне други държави да организират избори".
Каракачанов изтъкна, че желанието на Патриотичния фронт е единствено да ограничи изборните злоупотреби, които се извършват в Република Турция, където изборите се ръководят от местната администрация, а не от Изборния закон.
Той потвърди, че съществуват доклади на български консули за тези проблеми. По думите му проблемът с изборните злоупотреби в Турция е проблем на българската държава и единственото решение, което виждат патриотите, е да се противодейства на злоупотребите чрез Изборния кодекс.