За разлика от миналогодишните коледни и новогодишни празници няма увеличение в броя на приетите в отрезвителното хора. Това заяви началникът на група "Отрезвител" към СДВР Емил Димитров, в интервю за БТА.
В отрезвителя обикновено попадат не много желани от обществото хора, които злоупотребяват с алкохола. Те могат да се разделят на лица, които изпадат в безпомощно състояние след злоупотреба с алкохол, спирт или други химични вещества, както и на такива, които след употреба на алкохол стават много агресивни, отмъстителни и неспособни да преценят поведението си, което понякога е с висока степен общественоопасно", посочи още Димитров.
През зимния период обаче се наблюдава като цяло повишаване на броя приети.
"Особено в събота и неделя, сякаш пиещите предварително се уговарят да се напият. Имали сме едновременно по 13-14 човека само за съботи и неделя, което е относително висок брой. Най-тежкият месец през тази година беше октомври - 71 преминали през отрезвителя. За цялата година 567 злоупотребили с алкохола са престояли в отрезвителя повече от 12 часа", уточни Димитров.
Не се наблюдава тенденция броят на прекалилите с алкохол да е сред младите.
"В общи линии контингентът ни е от над 30-годишни. Рядко има по-млади хора. Изненадан съм, че има доста агресивни хора над 50-годишна възраст, които злоупотребяват с алкохол до такава степен, че посягат на най-близките си хора - съпруга, родители, деца", заяви Димитров. Като цяло повечето преминали през отрезвителното са мъже. Общо 653 души са били приети, като 565 от тях са били мъже. През миналата година тенденцията е била същата. От преминалите 70% са със средно или с по-ниско образование.
В някои от случаите хората са в изключително тежко здравословно състояние и не могат да останат в отрезвителя. Тогава те трябва да бъдат приети в лечебно заведение.
Началникът на група "Отрезвител" към СДВР уточни, че хората често страдат заради смесването на различни алкохолни напитки. Не рядко идват препили с алкохол "менте". Отрезвителното разполага с 25 легла. Престоят в него струва 35 лева за 24-часов престой.
"Той се плаща от всеки, който има възможност, но това са редки случаи. За тези, които не притежават нищо и нямат възможност да платят, престоят се плаща от Столичния общински съвет. Имаме скромен бюджет от близо 35 хиляди лева за година, предвидени за консумативи, поддръжка, леглова база", уточни Димитров.