Политическият елит у нас трябва да се обедини около националните цели въпреки различията между отделните партии. Само така държавата може да върви напред. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред депутатите. "Успешните държави са тези, които имат план за действия и политическият елит е обединен около тях. Трябва да покажем, въпреки идеологическите различия, че сме в състояние да работим обединени по тези цели", каза президентът. Той даде пример с присъединяването на страната ни към ЕС и НАТО, за което политиците са били обединени. Това обаче вече е минало и ни трябват нови цели, за да върви държавата напред. Това са изграждането на социално отговорна икономика, елиминиране на бедността, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната, посочи президентът.
"Сложната геополитическа обстановка в света изисква в България да има стабилност. Политическата стабилност е важна за провеждането на реформите. Необходими са реформи, те нямат алтернатива. Политическата стабилност е важна, за да има инвестиции и развитие", каза президентът.
Реформите също са сред основните задачи на управляващите държавата. Сред основните приоритети трябва да са тези в здравеопазването и образованието. Голямото предизвикателство пред страната ни в краткосрочен и дългосрочен план е демографската криза, която може да се реши само чрез реформи в образованието и здравеопазването, посочи Плевнелиев, цитиран от БГНЕС.
В изказването си Росен Плевнелиев отбеляза, че през изминалата година е постигнат сериозен напредък в енергетиката и по-конкретно при намаляване на дълговете в сектора, в диверсификацията на енергийните източници, енергийната ефективност, която по думите на президента ще повиши цената на домовете ни. Плевнелиев посочи също така, че през 2015 г. икономическата среда в страната е била добра – всички индекси са отбелязали растеж.
По отношение на мигрантската криза Плевнелиев повтори тезата си, че е необходимо общоевропейско решение. Според него България е единствената държава в региона, която спазва правилата. "Доказахме, че можем да пазим границата на Европа много по-добре от много други", каза той и добави, че осъзнаваме динамичността на процесите.