Трябва да се промени радикално целият модел на борба срещу битовата престъпност у нас, с въвеждане на сполучливия западен модел, при който гражданите в градовете се защитават от полицията, а по селата и малките градове има постоянна жандармерия с разследващи функции. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров при обсъждането на мерки за борба с битовата престъпност в Академията на МВР. Той определи битовата престъпност като "една от най-тормозещите за малките населени места".
На срещата присъстваха премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова, ръководните органи на МВР, Прокуратурата, ДАНС и ГДБОП.
Главният прокурор призна, че понякога в малките населени места се стига до "абсурдни ситуации, в които убийци излизат на свобода, тъй като съдебно-медицинската експертиза още не е готова при искането за постоянен арест". "Не може един съдебен лекар да работи за три области", каза той.
Цацаров определи идеята си за справяне с битовата престъпност като "по-радикална". "По отношение на справянето с битовата или другата престъпност, моето мнение е една идея по-радикално, но то не зависи от конкретния министър или от конкретния подход. То според мен зависи от подхода на законодателя и структурирането на МВР. Според мен трябва да се промени целият модел на охрана на обществения ред. Той трябва да възприеме модела, който съществува в няколко европейски държави и в една южна наша съседка – силна полиция в градовете и силна, постоянно базирана жандармерия в малките населени места и селата, съответно разпределена и заета с разследващи функции", посочи главният прокурор.
Бъчварова го подкрепи, като посочи, че "акциите не са достатъчни за справяне с битовата престъпност". "Имаме нужда от постоянни, систематични мерки. Една акция не е достатъчна. В един регион това може да се окаже ефективна мярка, в друго населено място – не. Затова трябва да се работи много добре и с местните власти на местно ниво, нещо за което окуражихме колегите", отбеляза тя.
Главният прокурор допълни, че проблемите не могат да бъдат решавани единично, например със специализирана полицейска акция. "Както каза министър Бъчварова това някъде действа, някъде действа за ден-два-три, а другаде въобще не действа. В нощта, в която Враца бе населена с полиция и жандармерия от други райони и се провеждаше поредна специализирана полицейска операция по нощните заведения, там бе извършен пореден опит за убийство", даде пример Цацаров. "Трябва да се търси системен подход", категоричен бе той.
Според него изобщо не е необходима политическа подкрепа, за да се планират мерки за борба с корупцията и укрепването на обществения ред. "Основните насоки, в които се води разговорът вътре, са на първо място охраната на обществения ред – всичко онова, което е необходимо, за да почувства българският гражданин, че държавата е на своето място. На хората вътре се каза: "Държавата сте вие. Силата на държавата сте вие и тази сила трябва да бъде упражнявана върху всички онези, които смятат, че могат да издевателстват над нашия, вашия или на всеки един от нашите съграждани", посочи обвинител №1.
"Формулата, която ни постави министър-председателят по време на съвещанието ни и която се приема и от нас, е нулева толерантност към престъпността. Това се опитахме да кажем на хората вътре: нулевата толерантност означава - от разкриване на тежък грабеж в столичен мол до предотвратяване на всякакви прояви на безнаказаност по улиците", обяви Цацаров пред журналисти след срещата.
Втората насока на разговорите днес е била свързана с противодействието на корупцията по високите етажи на властта. "То е свързано с добра работа на ДАНС и с някои организационни и законодателни измерения, които съм сигурен, че скоро време ще станат публични", добави още Цацаров.
Самият Борисов отказа да говори пред медиите за срещата. Малко по-късно на личния си профил на премиера във "Фейсбук" той написа: "С минута мълчание днес почетохме паметта на нашия приятел и колега Ваньо Танов в Академията на МВР. Проведохме национално съвещание на тема "Приоритетите на МВР през 2016 – борба с корупцията, охрана на обществения ред, битова престъпност.”
Вътрешният министър Бъчварова пък обясни след заседанието, че е направен общ анализ на вътрешната сигурност в страната. "На базата на резултатите от проучванията и на нашите предварително зададени приоритети в работата, мисля, че нямаме разлика, разминаване и това е най-същественият извод. Всички ние работим в посока на тези рискове, които очертахме днес. Нашите служители и нашите ръководители по места получиха поредно уверение, че имат политическа подкрепа", каза вицепремиерът.
"В речта си премиерът даде много добри насоки за работата ни и уверение към всичките ни ръководители – и към териториалните, и към централните за подкрепата, която имат. Дадени бяха препоръки в посока, че не трябва да има толерантност към нито един от извършващите престъпления, не зависимо от това кой е той, че трябва да се работи според принципите, правилата и посоката, която вече сме набелязали", отбеляза и вътрешният министър.
Тя допълни също, че битовата престъпност е един голям проблем, който фокусира всички останали социални, икономически и демографски проблеми. "Усилията и основната функция на полицията е да ограничава тези прояви. Това е крайното проявление на поредица от други диагнози, които има в обществото. Ние сме насочили усилията си в тази посока и в рамките на възможностите си се опитваме да го решаваме. Пвтаряме много често този проблем, повтаряме го, защото там са основните ни усилия", увери Бъчварова.
Главният прокурор допълни, че е бил обсъждан и фактът, че "обикновено службите се задействат активно, когато даден случай има голям медиен и обществен отзвук". "Това е познато за всеки. Имаме общо разбиране. Не трябва да вървим след събитията, а събитията в повечето случаи ги създават медиите. Не е нормално главен прокурор или ръководител от структурата на МВР да разбере за проблем от сутрешен блок. Това означава, че системата не работи", коментира Цацаров.
"Днешното съвещание е нова форма на диалог в работата ни. То има за основна цел да набележи основните приоритети в работата на МВР оттук нататък, да получим уверение за политическата подкрепа, която имаме за посоката и да покажем, че наистина изключително доброто партньорство с прокуратурата, с ДАНС и останалите органи дават добри резултати", обобщи Румяна Бъчварова.
България е осма в света по брой полицаи на глава от населението. У нас има 398 униформени на 100 000 души. За сравнение на първо място е Русия с 565, а на второ Турция - с 475. Тоест у нас има много полицаи, но те не разполагат с нужната техника.
Вътрешният министър коментира и заявката за нов протест на служителите на реда. Според нея предлаганите реформи са съгласувани с тях преди доста време. Бъчварова призова синдикатите да бъдат честни.