Студентите да плащат по-ниски семестриални такси. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени в парламента от червени депутати, съобщава в. "Труд".
В момента университетите могат да прибират до 50% от сумата, която им дава държавата за издръжката на един студент в професионално направление. Ако промените бъдат въведени, това означава, че таксите ще паднат до 30%.
В масовия случай (икономика и педагогика) държавната субсидия е 693 лв. на година, а студентите плащат по 210 лв. на семестър. С промяната тази сума трябва да стане 105 лв.
Според вносителите на предложението вдигането на таксата по време на управлението на ГЕРБ е затруднило голяма част от студентите и ги е насочило към специалности с ниски такси и малка реализация.
За филологиите държавната издръжка е около 1103 лева. Сега студентите в някои университети плащат по 560 лева, а с намалението таксата би трябвало да стане 330 лева според университета.
Ректорите на висшите училища обаче не са съгласни с готвените промени.
В Софийския университет таксите са между 30 и 45% от базовия норматив, с намалението загубите ще са 3,6 млн. лв., смятат от вуза. Оттам настояват да се вдигне нормативът за издръжка. Бюджетът на висшето училище от 2007 г. насам е намален с 1/3.
"Мотивите на вносителите са много прецизни, но това е едностранчиво предложение", заяви ректорът на УНСС проф. Стати Статев. Според него предложението не е добро решение.
Ректорите искат да се върне старият базов норматив. Те се опасяват, че политиката в областта на висшето образование се прави "на парче".