Подлагат на дискусия въпроса за назначения във ВСС

Така ще се гарантира избор на професионалисти, смята тя

по статията работи: Филипа Тодева | 06.01.2012 | 14:13

Министърът на правосъдието Диана Ковачева смята, че правилата за номиниране и назначени на магистрати във Висшия съдебен съвет следва да бъдат подложени на широка обществена дискусия и да отговарят на принципите за почтеност, публичност и прозрачност.

В съобщение на правосъдното министерство се посочва, че според Ковачева, по този начин ще се гарантира изборът на доказани професионалисти с безупречна репутация за членове на ВСС.

Днес, 6 януари, тя среща с представители на 12 неправителствени организации, с което постави началото на широка дискусия за нуждите от пакет промени, свързани с повишаване публичността, прозрачността и почтеността при процедурите за номиниране и избор на членове на ВСС и ясни критерии за избор за назначения и кариерно развитие в съдебната система.

В срещата участваха заместник-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов и Румяна Бъчварова, началник на кабинета на министър-председателя на България.

Поканата за дискусията е в отговор на писмата от неправителствени организации във връзка с проведения избор на инспектори към Инспектората на ВСС и в нея взеха участие представители на Съюза на съдиите в България, Институт "Отворено общество”, Български хелзинкски комитет, Български институт за правни инициативи, Център за либерални стратегии, Център за изследване на демокрацията, Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Програма Достъп до информация, Институт за развитие на публичната среда, Фондация за развитие на правосъдието, Фондация Риск Монитор, Мрежа за гражданско наблюдение на съда център на НПО-Разград.

"Проведеният избор на инспектори и реакцията на гражданското общество дава конкретен повод да се обсъжда приемането на ясни правила за номиниране и избор на членове на ВСС, тъй като това е следващата процедура, която ще бъде проведена през 2012 г.”, заяви по време на срещата министър Ковачева.

Неправителствените организации ще предложат до края на януари проект на ЗИД на Закона за съдебната власт, който ще бъде широко обсъждан.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 грамотен българин 06.01.2012 | 18:26
Добре, че са те, че чиновниците....
6 грамотен българин 06.01.2012 | 18:26
Все НПО-та дърпат нещата!
5 yavor noev 06.01.2012 | 17:39
Лошото е, че няма желаещи да дискутират!
4 yavor noev 06.01.2012 | 17:39
Добре е да има дискусия!
3 Зорница Вичева 06.01.2012 | 15:05
Гарантирано е само чесането на езици!!!
2 Мая La 06.01.2012 | 14:55
Или до нацелване на правилната сума
1 Илиян Илиев 06.01.2012 | 14:22
Знаем ги ние тия дискусии. Дискутира се докато се намери правилния човек

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.