Синдикалната федерация на служителите в МВР посреща с огорчение президентското вето върху Закона за Министерството на вътрешните работи, приет на 28 май 2014 г. Това обявиха от Синдикалната федерация на служителите на МВР.
От синдиката обясниха, че не поставят под съмнение конституционното право на президента да върне закона за ново обсъждане в Народното събрание.
"В същото време сме длъжни да изразим несъгласието и протеста си срещу някои от мотивите за това, както и изненадата си от почти пълното неглижиране на проблемите, създавани от действащия Закон за Министерството на вътрешните работи години наред. В качеството ни на служители в деполитизирана държавна структура ние нито имаме право, нито имаме и най-малкото желание да се включваме в политически дебат по въпроси, които не засягат социалните и професионалните ни права. В същото време не можем да не припомним на президента на България, на депутатите в 42-то Народно събрание и на българската общественост, някои проблеми, които остават скрити зад фойерверките на този политически дебат. Припомняме, че действащият Закон за МВР създаде в разпределението и отчитането на работното време на служителите такъв хаос, който не можа да бъде преодолян с издаването и изменението на подзаконови актове през последните пет години", се посочва в позицията им.
Действащият Закон за МВР не регулира заплащането на нощния труд и не предвижда ограничение на извънредния труд, с което практически "узаконява ангарията". За тези проблеми в продължение на години от синдиката алармират всевъзможни български и европейски институции. Тяхното становище е подкрепено и от омбудсмана Константин Пенчев.
"Припомняме, че заради тези проблеми България е обект на наблюдение по програмата EU PILOT и че през 2012 година българското правителство е поело ангажимент пред Европейската комисия тези проблеми да бъдат регулирани в съответствие с европейското законодателство до юли 2013 г. Припомняме, че спечелените от наши колеги съдебни спорове по тези проблеми вече са хиляди, а лихвите по присъдените обезщетения, както и съдебните разходи са за сметка на българските граждани. Дори и в момента заведените дела от подобно естество само от членове на СФСМВР са над 150", пишат още от СФСМВР.
Освен това служителите критикуват президента, че така отлага решаването на преоблемите им. "За пореден път се отлага решаването на проблеми, свързани с нарушаването на наши конституционни права, на които президентът Плевнелиев по странна ирония се позовава в мотивите си - правото на труд - здравословни и безопасни условия на труд, на минимално трудово възнаграждение и на заплащане, съответстващо на извършената работа", пише в позицията. От синдиката се надяват, че при повторното разглеждане на Закона за МВР в Народното събрание политическото противостоене и политическата демагогия поне за момент ще бъдат загърбени и ще бъдат потърсени и намерени адекватни решения на проблемите от законодателен характер, които вече десетилетия разяждат отвътре министерството.