След жителите на Гърмен и Марчево дойде ред и на хората в село Осиково да протестират срещу ромите. 60-70 души от населеното място направиха мирен протест пред сградата на общината в 11.30 часа. Те заявиха, че не са съгласни в затвореното училище в селището да бъдат настанени ромски семейства.
"Правим нашия протест, преди да започне извънредната сесия на Общинския съвет в 13.00 часа. Разбрахме, че имало идея да докарат при нас останалите без дом ромски семейства след акцията по премахването на четири незаконни постройки в понеделник в квартал "Кремиковци".
Събрали сме и протестна подписка, че не искаме да ги настаняват в затвореното преди години училище", заявиха жители на Осиково.
Втори вариант за осигуряване на подслон и покрив за ромите е училището в съседното село Скребатно, но се очаква и тамошните жители да реагират и да се вдигнат на бунт.
"Има и трети вариант - да се ползва училище в друго населено място в общината. Но е сигурно, че и неговите жители ще са против", посочиха общински съветници в Гърмен.
Самите роми в понеделник декларираха, че не искат да ги местят на друго място. Желанието им е да имат домове в ромския квартал "Кремиковци", за да са заедно със своите роднини, близки и съкварталци.
По-рано от Българският хелзинкски комитет (БХК) излязоха със становище, че оставянето на семейства без покрив в Гърмен е расистка акция, която нарушава три международни договора.
Според БХК разрушаването на четирите къщи в Гърмен е станало под обществен натиск като "колективно наказание за предполагаеми противозаконни действия на отделни лица в Гърмен и без оглед на индивидуалното положение на живущите в тях".
В становището се споменава още, че разрушаването на единствените домове на бедни семейства и то без да им бъде осигурен алтернативен подслон е нарушение на правото на личен и семеен живот, както и на правото на жилище.
От Българския хелзинкски комитет припомнят, че досега три различни международни органа (Европейски съд (ЕС), Комитета по правата на човека на ООН, както и Европейският комитет по социални права ) са се произнасяли с осъдителни решения срещу България. Тези три органа са установили нарушения на три международни договора, по които българската държава е страна.
За разрушените къщи в Гърмен България също може да бъде съдена, тъй като решението да се съборят къщите и следователно да се оставят хората, живеещи в постройките, без дом е насочено към ромите, въпреки че незаконното строителство в България не се ограничава до техните жилища. Това, според БХК, е драстичен случай на расова дискриминация, забранена както от нашата Конституция, така и от международното право.
От Българския хелзинкски комитет призовават властите да не разрушават повече къщи и незабавно да намерят подслон на хората, останали без дом.