В област Враца няма язовири с разрушени стени, които да са основна причина за наводнението в Мизия. Това заяви областният управител на Враца Венцислав Василев по повод информацията, че комисия на община Мизия е открила два язовира в община Борован със скъсани стени, които вероятно са причина за бедствието в града.
Единият от тези водоеми е рибарник, с малка площ, под наименованието "Стубля". Той е предоставен от общината в Борован за стопанисване от местното ловно-рибарско дружество. "Стената на рибарника е съществувала на 5 август и изпускателят е работел", посочи директорът на ОДМВР във Враца Иван Кирилов.
Другият водоем е още по-малък - с площ около 3 декара и е изграден преди десетилетия за водопой на животните в едно от борованските ТКЗС-та. "Общо язовирите на територията на област Враца са 62 и състоянието им се контролира ежегодно - всяка пролет и всяка есен от междуведомствена комисия, назначена със заповед на областния управител", съобщи началникът на Областна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Димитров.
Според него 95% от тях са в задоволително състояние - нямат разрушения по стените, преливниците им са почистени и с работещи изпускателни съоръжения. "След поройният дъжд от 31 юли, който валя във Враца, повечето язовири са преливали, някои и през стените, но единствено язовира в Баница е бил с частично разрушена стена, която веднага е запушена с дига, за да не подкопае цялото съоръжение и да предизвика още по-голямо бедствие", посочи Димитров.
След наводнението в Мизия отново са проверени 13 язовира в поречието на река Скът и не са установени скъсани стени, предаде БТА. "Водоемите са наблюдавани и от полицейски служители по разпореждане на министъра на вътрешните работи Йордан Бакалов", припомни той.
Прокурор Асен Пашански от Окръжна прокуратура във Враца съобщи, че в рамките на разследванията ще се проверяват отново 27 язовира и по-малки водоеми, както и състоянието на коритата на река Скът, нейните притоци, включително потоци и дерета. "В рамките на досъдебното производство за трагедията в Мизия ще се съберат и становища от водещи хидролози, метеоролози и инженери", допълни той.