Сроковете при процедурите по отдаването на плажове на концесия да бъдат съкратени наполовина, предвиждат одобрените от правителството промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Идеята на поправките е да се облекчат процедурите и да се подобри контролът по изпълнението на договорите за наем и концесия на морските плажове, което от своя страна да вдигне приходите в държавния бюджет. Заради тромавите процедури миналата година редица плажове така и не бяха дадени на концесия и останаха или неохраняеми, или грижа на съответната община.
Облекчените процедури за определяне на концесионер ще протичат на три етапа – изготвяне на обосновка на концесията, провеждане на процедура за предоставяне на концесия и сключване на концесионен договор, съобщават от правителствената пресслужба. По този начин подготвителните действия се съкращават като време и общата продължителност на процедурата се свежда до 3,5-4 месеца, а не както е сега – 10 месеца.
От МС посочват, че освен до своевременното получаване на приходи в държавния бюджет, новите процедури ще пестят време на администрацията и ще намалят необходимите средства за подготвителните действия.
"За малките обекти на концесия досега разходите по изготвяне на процедурите са съизмерими с приходите от концесионни възнаграждения в средносрочен, дори и в дългосрочен период от време", се посочва в решението на МС.
С промените правителството дава зелена светлина на забраната за строителство в т. нар. зона "А" – 100-метровата зона от Черноморското крайбрежие. Тя обаче ще важи само за селищата без влезли в сила подробни общи устройствени планове. Там ще може да се изграждат само озеленени площи, обекти за хранене, площадки за игри, открити обекти за спортни или културни дейности и съоръжения на техническата инфраструктура.
Заведенията за хранене и спомагателните постройки и съоръжения към обектите за спортни и културни дейности може да бъдат с площ не повече от 10% от площта на урегулирания поземлен имот и да са с височина до 6 метра, е записано в поправките. Допуска се ползването на допълнителна търговска площ към обектите за бързо хранене, но тя не може да заема повече от 2% от активната плажна площ на морския плаж.
За населените места с влезли в сила устройствени планове се запазва досегашният ред за разрешаване на строителство в зона "А". Застрояването там остава до 20% от брега.
Одобрените от МС поправки дават и възможност там, където не достига рекреационен капацитет на съществуващите плажове или такива липсват, да могат да бъдат създавани нови ивици или съществуващите да бъдат разширявани, включително чрез отвоюване на територия от морето.
Друга предвидена промяна е в случаите на новообразувани морски плажове, които засягат частни имоти, частта от тези имоти да се отчуждава за държавни нужди.