"Още през април 2012 г., когато управлява правителството на ГЕРБ, Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България заради съществуването на 130 депа, които не отговарят на изискванията."
Това заяви в ефира на БНР министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. Тя коментира, че още тогава се е знаело, че ако не се предприемат необходимите мерки, тази процедура ще прерасне в предявяване на иск срещу страната ни.
Миналата седмица ЕК заведе иск срещу България в Съда на ЕС заради депата за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания.
"Концентрираме усилията си към изграждане на нови депата за депониране на отпадъци в максимално кратки срокове и за рекултивация на затворени стари депа, които не отговарят на изискванията", посочи министърът.
"В Оперативната програма "Околна среда” за периода 2007-2013 г. в Приоритетна ос 2 са отделени над 350 милиона евро, които да бъдат инвестирани в построяването на нови, отговарящи на всички изисквания депа. За седемте години действие на оперативната програма са изградени, завършени и въведени в експлоатация общо две депа. Това е депото в Ботевград и депото в София", обясни Михайлова.
"Всички останали депа, които са предвидени, проектирани и включени в проекти на асоциации за управление на отпадъците, в които се включват българските общини, ние заварихме през юни месец 2013 г. на етап оценка на договорите, приключена оценка, но несключени договори или провеждане на процедури за избори на изпълнител. В последните шест месеца всъщност бяха подписани най-много договори за изпълнение на тези депа. В момента в изпълнение са 19 проекта, които би трябвало да гарантират, че ще има нови депа, на които да се депонира отпадък и да могат да бъдат закрити старите. Към днешна дата претенциите на Европейската комисия към България са за 113 стари депа”, каза министърът.
"Работи се също така и по проект, управляван от ПУДООС – Предприятието за управление на средствата по опазване на околна среда, за рекултивация на затворени стари депа, които не отговарят на изискванията. Този проект към днешна дата включва в себе си 47 депа, които могат да бъдат затворени и рекултивирани", допълни Искра Михайлова.