90% от софиянци искат да бъде премахнат паметникът пред НДК, а останалите 10% искат да го използват като стена за катерене. Това показват резултатите от проучване, направено от сдружение "Архитекти за София" по повод кампания за събиране на идеи за пространството пред НДК.
Освен като стена за катерене сред предложенията има идея на мястото на паметника да се направи друг – на хан Аспарух, каза архитект Емилия Николова, член на УС на сдружението.
Представителите на "Архитекти за София" представиха днес резултатите от идеите, които всеки минувач е можел да даде през последните три седмици, събрани от проекта "Пространство НДК". Стена за идеи и предложения беше разположена до билетния център на Националния дворец на културата.
Проектът "Пространство НДК" представлява изложба на една карта с размери 2x5 метра, на която са изобразени 2500 човечета. Той е разработен от архитектите на сдружението и цели хората не само да преминават от там, а и да се задържат за по-дълго време, каза архитект Димитър Паскалев, представител на сдружението.
Проектът на архитектите предлага да се направи много по-широка пешеходна пътека, да се разшири тротоара и да се изработи хубав дизайн на изходите на метрото от страната на входа за НДК от към бул. "Витоша".
На пространството пред паркинга на бул. "Витоша" архитектите предвиждат да се направи информационен център, кафетерия, пицария, да се дават колела под наем и да бъде отредено място за игри като федербал и др.
За разлика от гражданите на София архитектите имат предложение за запазване на паметника пред НДК, но с идеята дизайнът му да се оправи, да се озелени, освети. Към него може да се включи и някакъв воден елемент. В зоната на т.нар. Кравай предлагат да се направи място за срещи и да се сложи голям дизайнерски часовник.
Проектът на архитектите включва много от площта на Националния дворец на културата да се озелени и в тази връзка да се осигурят повече сенчести места, където хората да могат да прекарат навън времето през топлите месеци.
Предвидени са много места за игра на децата и места за пенсионери, в които да се социализират, играейки шах, карти и др.
От сдружението предвиждат пред самото НДК да се изгради постоянна сцена за музика и други културни прояви. Фонтаните трябва да бъдат модернизирани чрез нов дизайн, да се осветят, а не е изключен и вариант за звуково оформление, допълни арх. Димитър Паскалев.
Подножието на НДК архитектите предлагат да стане място за улично изкуство и място, където да се провеждат краткотрайни събития.
Пространството зад двореца е предвидено за широка поляна, на която да се провеждат по-големи фестивали и концерти. Отстрани на тази поляна теренът може да се разчупи с изграждането на базар за приложни изкуства, малък лунапарк, бирарии и др.
Събраните идеи на гражданите до голяма степен се припокриват с тези на архитектите от сдружението "Архитекти за София". Сред предложенията на столичани се открояват най-много премахването на паметника, модерна преработка на фонтаните, изграждането на сцена за изяви и културни събития, изграждане на детски площадки, фитнес на открито, поддръжка на тревните площи и необходимостта от засаждането на много цветя.
На въпрос от тук нататък какво става с проекта, Димитър Паскалев отговори, че е необходимо да се направи Асоциация за управлението на обществените паркове. В борда на директорите й да участват Столична община и НДК, но ръководството да бъде от експертна група, която да поеме развитието на този проект.